Extraliga v Úhercích

Autor: Roman - Radíkov (romik@firesport.cz), Téma: Extraliga ČR, Zdroj: www.firesport.cz
Vydáno dne 25. 07. 2002 (2668 přečtení)
Mezi pořadately extraligy se nově objevily Úherce, jejichž družstvo již v minulých letech sbíralo zkušenosti na extraligových závodech. V loňském roce se této soutěže zúčastnily extraligová družstva z Moravy, aby mohly podat reference o této soutěži na schůzi extraligy, kde se rozhoduje o pořádání soutěží.

Úherce se nachází v okrese Plzeň a tudíž většina extraligových družstev vážila dlouhou cestu. Na startu se neobjevila Ostrava Nová Ves, jejichž závodníci se účastnili oblastního kola. Dále také Mniší a Stará Ves opět ze stejných důvodů. Družstvo Mniší vyhrálo Moravskoslezský kraj a postupuje na Mistrovství ČR v PS. Některá družstva přicestovala do Úherců již v pátek ve večerních hodinách.
       Trať pro požární útok se rozprostírá přímo v uprostřed obce a má mírně klesající sklon. Prostor kolem základny byl ze zámkové dlažby. Terče byly asi nejlehčí z dosavadních extralig a časomíra měla kromě světelné signalizace také zvukovou signalizaci sražení terčů. Startér si velice dobře hlídal ulité starty, naštěstí si na druhý start dali všichni pozor. Měl bych ovšem výtku ke startovacím povelům, které jsou: \"Závodníci, na místa připravte se\" \"Pozor\" Výstřel. Je chybou rozdělovat první povel (\"Závodníci, na místa\" a \"Připravte se\"), protože pak závodníci zbytečně visí ve startovací pozici už na povel \"Připravte se\".
       Již domácí startující jako první naznačili, že budou na jejich trati padat rychlé časy. S rezervou na proudech skončili útok časem 18,29s. Jako desátý startují Radíkov dokázal první pokořit hranici 18 vteřin a s časem 17,99s se ujal vedení, i přes prostřik na pravém proudu. Toto vedení však již skoro tradičně vydrželo pouhých pět minut, než skončily požarní útok Petrovice v čase 17,69s. Ani jejich útok nebyl ideální i přesto stačil na první místo. Překvapením byl požární útok Starého Lískovce, který se rovněž dostal pod 17 vteřin a skončil s 17,87s na druhém místě. O třetí příčku se musel Radíkov podělit s Plumlovem, který dosáhl stejného času. Jelikož pohár byl jen jeden, padl návrh na rozstřel mezi těmito dvěmi družstvy. Pořadatelé se vytáhli a doplatili finanční odměnu oběma družstvům shodně za třetí místo. Rozstřel se týkal tedy jen poháru a věcných cen. Radíkov po losu startoval jako první a tentokrát bezchybným útokem nasadil pro Plumlov laťku hodně vysoko časem 17,35. Plumlov musel jít tedy natvrdo a po chybě při spojování hadic útok nedokončil.
       V ženské kategorii startovaly jako první domácí. Bohužel se jim však nedařilo a požární útok nedokončily. Druhý den ale předvedly parádní útok a řádně vylepšily svůj osobní rekord. Pravidelné účastnice extraligy mezi sebou opět svedly tuhý boj. Nejlépe vyšel útok děvčatům z Kunovic, které si časem 17,89s upevnili vedení v extralize. Druhé skočily rovněž pěkným útokem Výčapy - 18,02s. Velice dobrý čas Chválenic - 18,10s stačil \"pouze\" na 3. místo. Čtvrtý skončil tentokrát Radíkov, které se ovšem za 18,24s stydět nemusí. Zbytek startovního pole skončilo s tří vteřinovým odstupem.