9. ročník Extraligy ČR v PÚ zahájen

Autor: Roman - Radíkov (romik@firesport.cz), Téma: Extraliga ČR, Zdroj: www.firesport.cz
Vydáno dne 22. 05. 2004 (3027 přečtení)
22. května byla již tradičně v Brněnenci zahájena Extraliga ČR v požárním útoku. Letos se za nezvykle chladného počasí sjelo do Brněnce 34 družstev mužů a 13 družstev žen. Jako druzí startující parádně rozjeli soutěž kluci z Letohradu Kunčic, kteří vyrovnaným sražením terčů 17,87L a 17,92P stanovili laťku vysoko pro ostatní družstva.

Na start ale čekala spousta špičkových družstev z loňského roku, ale i těch kteří začínají pravidelně jezdit extraligu poprvé. Smolný začátek extraligové sezóny mají Mistřice, kterým těsně před výstřikem, a při slibně vypadajícím útoku, selhal stroj.  Oproti loňskému roku padalo letos hodně osmnáctek v podání Krumsína, Vacenovic, Babic nebo Trnova, kterým nešel stroj v optimální pohodě a dalších družstev. Z průměru vybočil \"nováček\" letošní extraligy družstvo Žďáru, které pokusem 18,09s zamíchalo pořadím na předních místech. Družstvo Žďáru je známé především z Jihočeské hasičské ligy, přičemž extraligy se účastnili jenom příležitostně. Jejich pokus naznačil možného letošního černého koně extraligy. Petrov z okresu Hodonín už v loňském roce čeřil pořadí na předních místech v některých závodech extraligy. Sezónu extraligy zahájili pokusem a časem 18,31s, který stačil na 3. místo. Trochu překvapením bylo družstvo Vlkoše rovněž z okresu Hodonín, kteří byli od Petrova horší o pouhé 3 setiny. Když ale nahlédneme do loňských výsledků, tak zjistíme, že byly na pátém místě s časem 19,01s. Okres Hodonín začíná být tedy poměrně silný v extraligovém působení. K těmto družstvům z okresu Hodonín patří samozřejmě i Vacenovice, kteří skončili loni na celkovém 7. místě v extralize.

Jistě jste již netrpěliví, že zde není žádná zmínka o loňském lídru extraligy Petrovicích a dalších družstvech, které bodovaly na předních místech. Petrovice letos mají po několika letech stabilní sestavy změnu na důležitém postu levého proudaře a na postu strojníka. Levý proud běžel Petr Hons (brácha od \"bývalého\" proudaře Lukáše). Dnes si vybral nováčkovskou daň a podklouznutí na startu znamenalo časovou ztrátu, kterou se již nepodařilo dohnat. Čas 20,35s již nestačil na bodované umístění. Start Radíkova byl ještě v průběhu týdne ohrožen a doslova za 5 minut dvanáct se podařilo dát až v pátek dohromady akceschopnou sestavu. První letošní útok Radíkova byl tedy naostro a bez jediného tréninku. Přesto solidním útokem s časem 18,66 skončili na 6. místě. Do první pětky se dostalo družstvo Bašnice, které známe především ze soutěže v Letohradě Kunčicích, kde se dostávají pravidelně do finále. V závěru ještě předvedli kluci z Horního Poříčí pěkný útok za 18,77s. Bohužel u kategorie žen nemám přesné výsledky a nechci tady vařit z vody, tak budu článek aktualizovat později.
Úvodní závod tedy vyhrálo družstvo Letohradu Kunčic, které nejhezčím útokem dne zaslouženě zvítězilo. Letošní úvodní závod extraligy ukázal velkou vyrovnanost družstev a slibuje do dalších závodů vyrovnané boje. Špičkových družstev je v letošním ročníku ještě více a rozhodovat budou vyrovnané výkony jednotlivých družstev a zároveň jak to komu sedne. Po pořadatelské stránce jsme mohli vidět nejlepší trávník, jaký jsem za historii závodů v Brněnci zažil. Bohužel výtku bych měl na rozhodčí, kteří ne vždy důsledně hlídali a pozdě vraceli ulité starty.