Druhý podnik VC OSH Přerov v Býškovicích

Autor: Jan Skopalík (jan.skopalik@seznam.cz), Téma: Velká cena OSH Přerov
Vydáno dne 10. 06. 2005 (4360 přečtení)
 Za parného počasí se 28. května sjela hasičská družstva  z Přerovska a okolí do Býškovic k dalšímu závodu Velké Ceny. Účast byla podobná jako při zahájení této soutěže v Hlinsku. Zacvičit si v takřka tropickém vedru přijelo 25 družstev mužů a 10 družstev něžného pohlaví.

 Soutěž probíhala na dobře připraveném místním fotbalovém hřišti. Prostor kolem základny byl pokryt kobercem a vzhledem k tomu, že se soutěžící snažili nevypouštět vodu v okolí stroje, měla všechny družstva takřka stejné podmínky k provedení svého výkonu.
Jako první odstartovalo za bouřlivého povzbuzování místní družstvo mužů. Závodníci však atmosféře příliš propadli a díky nespojené hadici C na pravém proudu se s dobrým výsledkem rychle rozloučili.

Po nich nastoupil Horní Újezd který si už vedl podstatně lépe. Nebýt  pomalejší vody a mírného prostřiku na levém proudu, jistě by byl čas lepší než 20,64.


Podobné výkony jsme pak mohli sledovat u družstev se startovními čísly 4 - 6.  Z této silné skupiny se jako první rozběhly Paršovice. Útok vypadal velmi slibně, ale voda za rozdělovačem trošku zpomalila, navíc se ani tentokrát proudaři nedomluvili na vyrovnaném sestřiku. Tentokrát se pro změnu nezadařilo levému proudu, který nechal proti kolegovi z útoku dobrou půl vteřinku navrch - čas 19,95s.


Jako pátí  se do toho opřeli muži v černém z Výklek. Údajně jim sluníčko zahřívající jejich dresy nevadilo a výsledek? O 3 setiny sekundy rychlejší čas než předchozího družstva i přes zaklopýtnutí levého proudaře při dobíhání k čáře nástřiku.


V trendu snižovat čas pod 20 sekund pokračovaly i Valšovice. Díky vyrovnanému sestřiku (podobně jako v Hlinsku) dosáhly pěkného času 19,70.


Startovní číslo 10 si vybraly Milotice.  Už  v prvním závodě VC vypadal jejich útok slibně, v Býškovicích ho však dokázali dotáhnout do úspěšného konce. Pravý proudař trošku napínal diváky s napojením proudnice do poslední chvíle, zato však předvedl parádní sestřik během zaklekávání. Levý proudař se trefil vzápětí a čas 18,74 rozpoutal jejich oslavy.


Jedenácté Ústí doplatilo na zbytečný prostřik  na pravém proudu, jinak mohl být útok těsně nad 19 sekund.
Další favorité se pak šetřili na závěr. Olšovec i přes pád béčkaře na startu sestříknul terče v dalším pěkném čase 19,74.
Smolný den si vybralo družstvo Radíkova. Nerozběhnutá časomíra přinutila už předešlé družstvo Bělotína k opakování útoku. Radíkovu však nevyšel ani opakovaný start a závodníci pak museli čekat půl hodiny na opravení časomíry. Ani pak jejich smůly nebylo učiněno za dost. Prasklé béčko u mašiny zastavilo jejich naděje jen  pár okamžiků před výstřikem vody z proudnic.
Předposlední nastoupila Radkova Lhota a i v Býškovicích se pokusila naplno zabodovat. Rozdělovač včas upozornil pravého  proudaře na blížící se vodu, přesto na terči nechal dobrou vteřinu, která definitivně zhatila jejich plány na čas pod 18 sekund a vítězství v tomto závodě. Čas 18,82 a celkové druhé místo.

Poslední se postavilo na start družstvo z Lešné, okres Vsetín, které  není v těchto končinách příliš známé.  Solidní útok za 19,11 jim zajistil 3. místo.

Po tomto družstvu následovala kratičká přestávka z důvodu zkrácení tratě pro naše drahé polovičky.  Kdo si myslel, že v této pauze v klidu zhltne něco dobrého k snědku, rychle byl vyveden z omylu. Organizátoři v důsledku zdržení soutěže skrze porouchanou časomíru se snažili pauzu co nejvíce zkrátit, což je snaha jistě chvályhodná, mě osobně to však při pokusu o zdolání středně velké makrely příliš nepotěšilo.
Z žen startovala jako první domácí děvčata, která  se vyvarovala podobného krachu jako jejich muži a nasadila laťku s časem 22,78.


Druhé šly na start nevyzpytatelné Paršovice.  Pěkný útok korunovaly časem 20,63 sekund.


Nejrychlejší čas dne na 2B předvedl hned následující omlazený tým z Opatovic 20,38.


Pěkně rozběhla útok i děvčata z Hlinska, nováčkovskou daň si však vybrala levá proudařka. Aby karambolů na čáře sestřiku nebylo málo, předvedla tam i \"něco pro diváky\" pravá proudařka z Kunovic. Čas  byl přesto pouhou desetinu sekundy pomalejší Opatovic .
Vyrovnanost výkonů v této kategorii podtrhla děvčata z Radkovy Lhoty časem 20,57.


Také Bělotín byl jistě s časem 20,81 spokojen.


Celkově nelze hodnotit závody v Býškovicích jinak než kladně. Organizace soutěže fungovala na jedničku. Nebýt časomíry, bylo by vše bez poskvrny. Po výkonech předvedených na této soutěži se můžeme těšit na pokračování VC. Už 11.6 probíhá  v Olšovci druhé kolo, o den později se pak hasiči mohou poměřit na další pohárové soutěži v Bezuchově.