Double Paršovic na domácí soutěži

Autor: Jan Skopalík (jan.skopalik@seznam.cz), Téma: Velká cena OSH Přerov
Vydáno dne 15. 07. 2005 (4577 přečtení)
Chladné a deštivé počasí v kombinaci s prodlouženým volnem vyhnalo spoustu hasičů na dovolené často mimo vlast. Na předešlých soutěžích v Jindřichově a Milenově byla zřejmě proto účast poněkud slabší - do 30 družstev v  obou kategoriích dohromady. Před pracovním týdnem se již houfně vraceli, a proto se v Paršovicích představilo 31 družstev mužů a 13 družstev žen.

Soutěž začala v 11 hodin dopoledne na místním fotbalovém hřišti za nepříliš příjemného počasí. Déšť však postupně slábl a družstva startující s vyššími čísly běžela za občasného slunečního svitu, který jim aspoň zčásti osušil podmočenou trať. Okolí základny bylo naštěstí vybetonováno, takže aspoň tam pocítili závodníci pevnou zem pod nohami.První dva útoky obstaraly družstva ze sousedního okresu Kroměříž - Vítonice a Pravčice. Zvlášť útok Pravčic byl tradičně povedený - 19,06 s.  Nebýt mírného prostřiku na levém proudu to skončilo jistě lepším než 3. místem. Čtvrtému Hlinsku lehce podklouzl na startu spojař savic, ale i s pozdější vodou se dokázalo dostat pod 20 sekund. První osmnáctku, byť těsnou - 18,97 , předvedlo družstvo z Bořenovic (KM).

Po nich startující Valšovice určitě chtěly dosáhnout podobného času, ale podobně jako v Bezuchově se jim nepodařilo nabrat vodu. Milotice nastoupily s novou tváří na rozdělovači. Drobná nervozita z prvního závodu byla zřejmě příčinou upuštění rozdělovače před stanovenou metou. Dalším drobným viníkem byl levý proud, který nechal pár desetin na terči navíc. I tak dosáhly Milotice času 19,55 a získaly tak bramborové medaile.

Z okresu Prostějov si s dvěmi týmy mužů do Paršovic odskočilo Stražisko. Lépe se dařilo \"A\" družstvu s časem 19,60. Jedinou kaňkou na jejich útoku byly bolestivé grimasy od jejich béčkaře, kterého pokousala béčka na koleni.

Družstvo z Kokor, které nemůže získat body v této lize, jelikož není členem Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska si připsalo další pěkný útok se stejným časem 19,86 jako Hlinsko a získalo tak aspoň finanční prémii. Strojník musel hodně ubírat plyn, aby tam předek vůbec doběhnul.


Že to lze poradit si na mokré trati i v botách bez vzorku mě dokonale přesvědčili kluci z Výklek. Pravý proud však mohl srazit váleček i v rychlejším čase než 19,76.

Jinak než totálním krachem na burze se nedá nazvat útok ambiciózního družstva z Olšovce. Na levém proudu mají nového člověka, ale problémy měl tentokrát i zkušený pravý proud, který zřejmě ztratil něco ze své excelentní loňské formy. Trenér na tento rozpačitý výkon zareagoval adekvátně.

Radkova Lhota začíná nabírat bodovou ztrátu na první místa. Košař tentokrát neměl příliš šťastnou ruku a  též levý proud měl problémy, jelikož lehce uklouzl na čáře nástřiku a málem si vysloužil červený praporek jako v Opatovicích. Po Radkově Lhotě šla velice zkušená družstva - Dětkovice, Držková a Lešná. Ani jedno však nedokázalo skrze různé příčiny útok dokončit.
Tradičně poslední nastoupily Paršovice. Diváci kolem trati vytvořili pravé peklo, které hnalo závodníky kupředu. Závodníci v tom hluku ani nemohli slyšet, jak rychle se za nimi valí voda (výstřik 17,7). Po sražení terčů ovace pokračovaly, jelikož výsledný čas stačil byť o jedinou setinu sekundy na první místo.

Narůstající fronta před dámskou kadibudkou nemůže být znakem ničeho jiného, než stoupající nervozitou před blížícím se začátkem kategorie žen.

Tam kde mužská kategorie skončila, ženská začala. Paršovice 20,02 a rovněž vítězně.

Rychlé časy však nadále pokračovaly. Opatovice s mírným prostřikem na pravém proudu 20,22.
Horní Újezd 21,00, - proudařka napravo měla pomalejší vodu proti levé straně.

Také Hlinsko mělo pěkný útok. Děvčata na proudech však promrhala rychlý výstřik.

Děvčata z Podhoří v zadku také notně prohnala kolegyně na cestě k terčům. Pravá proudařka však také pohrdla lepším než 5. místem - 21,36.

I přes velký počet družstev v této kategorii jsme viděli všechny pokusy dokončené. Loukov však doplatil na nespojené savice a přišel tak o 4. místo a čas 20,97.

Po dalším zkrácení tratě se pak předvedli miláčci početného místního publika - 3 družstva dětí. Jelikož neměla k dispozici svůj stroj, museli vzít zavděk strojem svých starších kolegů. Základem úspěchu byla týmová spolupráce.

Při laxním přístupu byly k vidění i \"tance s proudnicí\".

Závěrečná odměna pro vítěze na sebe nenechala dlouho čekat.

Na průběžné první místo v kategorii mužů se díky vyrovnaným výkonům katapultovaly Milotice před Radíkov, který poslední dva závody vynechal. Hlinsko a Radkova Lhota však také nemají velkou bodovou ztrátu a tak zbylých pět závodů, které proběhnou na okrese Přerov bude ještě hodně zajímavých. Milotice však mají s Olšovcem proti ostatním družstvům výhodu jednoho závodu navíc, jelikož se probojovaly na krajské kolo a v případě, že dobře zvládnou disciplíny 100 metrů překážek, štafetu a závěrečný požární útok a udrží si navíc současnou formu i na dalších závodech, těžko je již někdo předstihne.
U žen je tabulka rovněž velmi vyrovnaná. Vede Hlinsko s minimálním náskokem na Opatovice a Radkovu Lhotu. Také Hlinsko bude spolu s Horním Újezdem reprezentovat náš okres na 3. kole a i tyto dvě družstva tak budou mít mírnou výhodu při konečném zúčtování.

Domácí sbor má s pořádáním soutěží bohaté zkušenosti a bylo to dobře znát během celých závodů. Nedocházelo k zbytečným prostojům a i přes delší dobu soutěže  vzhledem k velkému počtu družstev mělo vše patřičný spád. Náročnost terénu dala zabrat při odjezdu k domovům, ale když nepomohla lidská síla tak úspěch zaručil připravený traktor.