Radíkov opět vede VC OSH Přerov

Autor: Jan Skopalík (jan.skopalik@seznam.cz), Téma: Velká cena OSH Přerov
Vydáno dne 22. 07. 2005 (5052 přečtení)
Sbor dobrovolných hasičů v Ústí měl tu čest pořádat další ze soutěží v požárním útoku Memoriálu Leopolda Koutného. Přestože se zde Velká Cena (VC) konala poprvé, zhostili se pořadatelé svých povinností na výtečnou. Soutěž probíhala ve svižném tempu na místním fotbalovém hřišti za přítomnosti velké divácké kulisy. V boji o vítězství si to rozdalo 31 družstev mužů a 9 družstev žen.

Nástup proběhl deset minut před 11 hodinou a první útok, kterého se zhostilo domácí družstvo již proběhl v době oficiálního začátku soutěže a soutěž tak měla rychlý spád.  Domácím se podařil  jeden ze svých lepších výkonů - 20,00 s.

Nezvykle jako druhé šly na start Paršovice. I když se už někteří závodníci zřejmě viděli doma na probíhajících hodech, dosáhli jen lehce horšího času proti minulému výkonu - 19,01.
Sousední Valšovice také zaběhly solidní útok bez viditelných chyb 20,26.

Zamotané hadice na levém proudu znamenaly stop pro Luboměř (NJ) .

Podobně rychlé útoky zaběhly za sebou Milenov -19,31 a Pravčice (KM) -19,28 s. Pravčice mohly zaznamenat lepšího času, ale na startu jim podklouznul béčkař a pár metrů vedení následně proudařům citelně chybělo, jelikož terče na které se stříkalo byly z Radíkova a ke shození válečku je potřeba usměrněného proudu vody.

Družstvo z Hlinska předvedlo jeden ze svých slabších výkonů. Rozdělovač zaspal na základně a vybíhal na trať s časovým handicapem. Levému  proudu pak vypadlo klubko z ruky ještě před značkou odhozu, jelikož už táhl příliš velkou váhu, přesto dokázal z velké dálky zasáhnout terč.

Borcům z Radíkova se v poslední době na Velké Ceně daří a v Ústí tomu nebylo jinak. Útok nebyl zcela bez chyby - pravý proud se trošku zdržel na základně, ale jeho kolega v útoku na něj solidárně čekal a kontroloval jej otáčením hlavy. Díky kolektivnímu pojetí tak dokázali dosáhnout slušného času 18,73.

Takto nasazený čas bylo v silách Milotic překonat a na pokusu to bylo znát. Voda byla velmi rychlá - výstřik 17,2. Levý proud stěží ustál záklek na zkropené trávě a srazil v čase kolem 18 sekund, kolega o pět metrů vedle tak rychlý nebyl. Srazil váleček radíkovské časomíry až v čase 19,7 s, což bylo vzhledem k nadějnosti pokusu obrovským zklamáním pro celé družstvo.
Smůla provázela Milotice i nadále. Všichni členové se starali o své vybavení a během následujícího útoku Lhoty nebylo nikoho v blízkosti svého stánku. Ten se při poryvu větru uvolnil a vletěl soutěžícím do dráhy. Lhota pak měla možnost provést pokus po odběhnutí všech družstev znovu, ale ani jeden z nich příliš úspěšný nebyl - při prvním zbrzdil útok košař, při druhém nenapojení levé proudnice.Další družstvo, které mělo možnost opakovat svůj pokus byly Horní Těšice, které příliš dlouho zápasily s terči a vyplýtvaly všechnu vodu v kádi, kterou opomněl jeden z pořadatelů dopouštět.

Druhou osmnáctku toho dne přidala Radkova Lhota -18,9, která po slabších výkonech opět pořádně zabodovala.

Muži Opatovic nepředvádí v posledních pár sezónách takové výkony, na jaké jsme byli u nich dříve zvyklí. Na jejich pokusech je však vidět jisté zlepšení a tak jsem opravdu zvědav, zda se jim povede vrátit mezi nejlepší družstva okresu.
Družstvu Rychlova (KM) tolik nesedí tratě s 3 hadicemi B. Nenatažené vedení je stálo lepšího času 20,46.

V kategorii žen jako první odcvičily v těchto končinách nepříliš známé Kladeruby (VS), kterým se podařil útok v čase 28,33.

Vítězstvím si po minulém nezdaru spravil Loukov - 19,27 s. Na útocích žen však již bylo zjevné, jaké mají problémy dobíhat na značky s hadicemi napitými vodou z kaluže, která se objevila na asfaltovém úseku tratě. Přes obrovské úsilí pořadatelů, kteří se ji snažili po každém útoku košťaty vymést z cvičební plochy nedocházelo ke kýženému efektu.

Také Bělotín měl velmi slibný pokus, když voda šla opravdu velmi rychle, ale pravá proudařka měla daleko k čáře nástřiku. Děvčata z Hlinska si při prvním pokusu vybraly smůly plnou fůru. Při výstřiku jim uletělo béčko ze stroje, ale chtěly útok za každou cenu dokončit. Po opětovném napojení béčka na stroj však došlo k jeho definitivnímu uvolnění díky vylomenému zobáčku. Nedisciplinovanost diváků, kteří nehleděli na snahu dokončit a začali přecházet volně po trati dala možnost po podání protestu opakovat útok znovu.

Družstva  Radkovy Lhoty 21,71 a Radíkova 26,49 měly také problémy s natažením hadic B.

Na závěr šlo druhý pokus Hlinsko. Strojnice musela šetřit holky vepředu, které vydaly spoustu sil již při prvním útoku. Čas 20,65 přesto stačil na druhé místo.
V průběžném pořadí je Radíkov zpět na prvním místě VC se stejným počtem bodů jako Milotice díky většímu počtu vítězství. Radkova Lhota se po slabších výsledcích vrátila do elitní trojky.
Termíny soutěží Velké Ceny kolidují s Extraligou a můžeme tak čekat, že Radíkov uvidíme znovu až na exhibici po ukončení soutěže.
U žen stále těsně vede Hlinsko před Radkovou Lhotou a Opatovicemi.
Tento týden proběhne jeden závod VC, a to v sobotu 23.7 v Horním Újezdě. Fotbalové hřiště na kraji této obce vždy každoročně okupovali hasiči. Loni zde však probíhaly terénní úpravy a tak se letos můžeme těšit na pořádný hasičský křest. Začátek soutěže je v jednu hodinu.