Velkopopovický Kozel extraliga ve finále

Autor: Roman - Radíkov (romik@firesport.cz), Téma: Extraliga ČR
Vydáno dne 29. 08. 2005 (6756 přečtení)
Poslední srpnový víkend a poslední závod extraligy v tomto roce na nás čekal v Petrovicích na Třebíčsku. Příjemné slunečné počasí a vylepšený petrovický areál s krásnou novou zbrojnicí přivítal závodníky, kteří se chtěli poprat o poslední extraligové body. Kdo, že se stal vítězem a jaký měla celá soutěž průběh? Čtěte dále...

Úvodem bych chtěl poděkovat hlavnímu sponzorovi pivovaru Velkopopovický Kozel, protože i díky jemu se stala letošní extraliga nejúspěšnějším ročníkem za dob hasičské extraligy.

     Některá družstva dorazila již den předem, aby se aklimatizovala na místní podmínky.

Přespání jim zajistili Petrovice v nově postavené hasičské zbrojnici, kterou vybudovali za přispění Kraje vysočina.

Trať byla perfektně připravena a diváci očekávali boj o první místo v extralize 2005, o které se chtěly poprat družstva Plumlova, domácích Petrovic a Úherců.  Soutěž rozjelo hned v úvodu družstvo Čechtína, které letos podává výborné výsledky v Třebíčské lize. I na extralize letos předvedli pěkný sedmnáctkový pokus na soutěži v Břevenci. Svůj útok v Petrovicích zahájil Čechtín rychlým košem pod 4s v kádi. Proudaři vyrovnaným sestřikem srazili terče za 17,48s. Na úvod soutěže velice vydařený pokus i čas. Se startovním číslem 5 si základnu připravili borci z Úherců. Pokyn trenéra zněl jasně: Jde se na tvrdo! Osmičková voda ze stroje, fantastický odhoz proudařů 12,3 a 12,5s. Voda na rozdělovači 12,8s a 16,4s výstřik z proudnic obou proudařů. Na pravém sraženo za  16,97s, bohužel na levém proudu byl Saša tak rychlý, že se dostal k čáře moc blízko a zaujal ne úplně ideální pozici. Drobný prostřik \"až na\" 17,87s znamenal celkové 5. místo a čekání jak si povedou ostatní konkurenti. Pokud si chtěli mlaďoši z Nevcehle polepšit v celkovém hodnocení, museli urvat co nejvíce bodů, aby dohnali Žďár případně Bohdalín.

Voda pod 8s a výstřik 16,4s vypadal nadějně, ale prostřik pravého proudaře zhatil plány Nevcehle na lepší umístění. Formu jako hrom měli domácí Petrovice, který si den předem dali jeden tréninkový pokus za 17,0s. Podpora publika vyhecovala domácí borce k neskutečnému výkonu.

Voda rovněž pod 8s, drobné zaváhání levého proudaře na základně, ale voda na rozdělovači neskutečných 12,3s.

Rychlý záklek a na pravém proudu výstřik fantastických 15,8s na levém 16,60s. Bohužel podobně jako u Úherců tedy prostřik na levém proudu. Naštěstí pro Petrovice nesepla již při startu časomíra a za bouřlivého povzbuzování nedokázal domácí borce nikdo zastavit. Dostali tedy druhou šanci svůj pokus si zopakovat. O 4. místo v extralize bojoval udatně i Bohdalín. I když byli proudaři trochu kratší, dokázali sestříknout terče za 17,79s. Plumlov, který chodí vždy se startovním číslem 15 by za normálních okolností věděl, jaký čas musí dát, aby obhájil loňské prvenství v extralize.

Osud však rozhodl jinak a Petrovice svůj opakový pokus načasovali až po startu Plumlova. Plumlov odtáhl prakticky celou extraligu v čele, ale posledním víkendem ztratil náskok, který celou sezónu budoval. Přesto měl výhodu 4 bodů před Petrovicemi. Nikdo v posledním závodě nešetřil proudaře a tak se i Tašunka s Radimem dočkali výstřiku 16,4s.

Neskutečný prostřik na levém proudu znamenal malou tragédii a Plumlov se zařadil s časem 19,11s na nebodované umístění. Žďár si mohl ještě vylepšit svou pozici, ale musel by výrazně zabodovat. Proudaři však byli krátcí a jejich sestřik nebyl úplně ideální. Časomíra zaznamenala konečný čas 18,10s. Po Žďáru si chystal své nářadí Radíkov, který mohl atakovat 4. celkové místo, na kterém byly s náskokem 3 bodů Vacenovice. Útok rozběhl Radíkov výborně podobně jako ostatní družstva, výstřiky 16,1s a 16,3s patřily po Petrovicích mezi nejrychlejší. Prostřik na pravém proudu však znamenal 18,01s a 6. místo v závodě i celkově.

V rozjeté soutěži započali svou opakovanou přípravu Petrovice. Možnost „opáknout“ si svůj pokus dávalo Petrovicím naději na prvenství. Opět voda z mašiny 7,7s, mezičas na rozdělovači brutálních 12,2s. To už bylo na Petrovické proudaře, ale moc rychlé a navíc se pro změnu pravý proudař zdržel nepatrně déle na základně. Stříkání z dálky je vždycky loterie a čas 18,73s nestačil na bodované umístění. V táboře Úherců, kteří přijeli autobusem i se svými fanoušky, propukla obrovská radost a Saša si jistě pořádně oddechl. Soutěž tím však neskončila a o zahájení druhé desítky startujících se postaraly Neplachovice. Proudaři vyrovnaným sestřikem dosáhli čas 17,59s a Neplachovice se zařadily na druhé místo. Opavský okres se ukázal v dobrém světle, když Bolatice ukázaly rovněž povedený útok za 17,79s a třetí místo. Zbývalo tedy rozluštit tajenku pořadí první desítky, když Vacenovice nejtěsnějším rozdílem uhájily 4. místo před Bohdalínem a Radíkovem. První místo tedy uhájil Čechtín. 

Na závěr mužské kategorii si střihnul svůj útok výběr letošní extraligy, bohužel nekvalitně spojená béčka znamenaly konec atakování sedmnácti sekundové hranice. 

V kategorii žen již bylo na první místě jasno. Přesto byly k vidění hodnotné výkony jednotlivých družstev.

Výčapy úvodem ukázaly perfektní útok za 17,30s.

Lhotky vzápětí zaběhly rovněž pěkný čas - 18,31s. I když Výčapy zaběhly špičkový čas, který by většinu družstev zlomil, děvčata z Nevcehle nechtěla dát druhé místo v celkovém pořadí Výčapům zadarmo.

Perfektním sestřikem zvítězila v posledním závodě časem 17,22s. Jasný vítěz Kunovice rozběhly skvěle svůj útok, jen chybička v koncovce pravé proudařky znamenala dobrý čas 18,43s, ale až 4. místo.

Extraliga je pro letošní rok dobojována, hodnocení extraligy si nechám na samostatný článek. Vyhlášení proběhlo se vší parádou. První místo na stupních vítězů si vychutnal Čechtín, který kdyby jezdil příští rok, tak by se jistě v extraligové konkurenci neztratil. Pak již stupně vítězů opanoval okres Opava, konkrétně Neplachovice a Bolatice. O nejlepší sestřik dne (jediný pod 17s) se postaral Honza a odnesl i trofej pro nejrychlejšího proudaře.

V ženské kategorii to bylo jen těsně na 17 sekundách. 17,01s levá proudařka z Nevcehle.


Karlos - vítěž poháru konstruktérů