Krajské kolo Olomouckého kraje v Prostějově

Autor: Jan Skopalík (jan.skopalik@seznam.cz), Téma: Nezařazené
Vydáno dne 14. 09. 2006 (5226 přečtení)
V sobotu 19. srpna se na prostějovském stadionu konalo krajské kolo v požárním sportu, kterého se zúčastnily nejlepší družstva dobrovolných hasičů Olomouckého kraje. Do boje o postup na zářijové mistrovství republiky v Litomyšli zasáhlo 9 družstev mužů a 9 družstev žen.
Díky pomoci Romana Hynčicy a Tomáše Pazdery se můžete pokochat řadou fotografií z této akce. Fotogalerie

Po slavnostním zahájení čekala na závodníky i všudypřítomné rozhodčí první soutěžní disciplína 100m překážek. O tom, že bude tato soutěž vyrovnaná, nebylo pochyb již po skončení této první disciplíny. V kategorii mužů byl v družstvech rozdíl součtu 6ti nejlepších časů pouhá vteřina. Nejlépe se v této disciplíně dařilo Velkému Týnci se součtem 115,54 sekund, druhé byly se ztrátou 13 setin sekundy Špičky, třetí se zmiňovanou sekundovou ztrátou byl Olšovec.

V ženách byly rozestupy mezi nejlepšími družstvy rovněž nepatrné. Vedla děvčata z Hlinska se součtem 130,54 sekund. Do čtyř vteřin časové ztráty se za Hlinskem držela děvčata z Hluboček, Kolšova, Velkého Týnce a Horního Újezdu.

V rámci této disciplíny se samozřejmě nejde nezmínit o nejlepších jednotlivcích.Nejrychleji proběhli cílovou fotobuňkou po překonání dvoumetrové bariéry, přeběhnutí kladiny se dvěmi hadicemi a zvládli natažení hadicového vedení od rozdělovače k cíli závodníci Velkého Týnce Jaroslav Žitný (17,48) a Jiří Mareš (18,20). Mezi ně se s časem 17,58 sekund vklínil Jan Šindelka z SDH Seč.

Na ženské trati s nižšími překážkami byly nejlepší Lukwigová Barbora z Hluboček (20,30), Turzová Margareta ze Zlatých Hor (20,34) a Švubová Veronika z Kolšova (20,59).

V druhé disciplíně – štafetě 4x100m pokračoval v obou kategoriích nervydrásající boj. Kategorii mužů vyhrál opět Velký Týnec, když jeho lepší štafeta zvládla všechny nástrahy na stadiónovém oválu včetně předávek štafetového kolíku mezi jednotlivými úseky ve vynikajícím čase 62,13 sekund. Borci z Olšovce kontrovali časem 63,10 sekund. O dalších osm desetin sekundy pomalejšího času dosáhla štafeta Špiček, který je rovněž udržel v boji o celkové vítězství.

V kategorii žen promrhala slibný náskok z první disciplíny děvčata Hlinska. První štafeta chybovala na 3. a 4. úseku (pád na kladině a upadnutí minimaxu) a dokončila s velkou ztrátou. Druhá štafeta si sice vedla lépe, ale s časem 79,14 sekund nedokázala odpovědět na vynikající výsledky Kolšova 71,70 s., Hluboček 72,65 a Velkého Týnce 73,30.

V obou kategoriích bylo před závěrečnou disciplínou – požárním útokem jasné, že o celkovém vítězi není zdaleka. Soutěžilo se podle pravidel požárního sportu s širokými hadicemi. Na požární stříkačce byl nasazen přetlakový ventil a útočilo se na dva nástřikové terče s obsahem 10 litrů. Pořadatelům se pro větší zatraktivnění  této disciplíny podařilo zajistit průhledné terče, díky kterým mohli diváci sledovat, jak přesnou mají soutěžící mušku.

První se bez bázně a hany na start postavili muži ze Špiček a nasadili pro své dva největší konkurenty laťku pořádně vysoko - 29,49 sekund. Vedoucímu v kategorii mužů – Velkému Týnci se nepodařilo odpovědět na pokus Špiček a díky času 33,28 s. se propadli v celkovém hodnocení těsně za Špičky. Poslední adept na prvenství Olšovec se podobného zaváhání vyvaroval. Závodníci Olšovce ukončili požární útok v bezkonkurenčně nejlepším čase 26,21 sekund a mohli si vychutnat bouřlivé oslavy vítězství spolu se svými četnými fanoušky.

Kategorie žen probíhala paralelně s kategorii mužů. Po pokažené štafetě neměly závodnice Hlinska co ztratit a jen skalní příznivec by si vsadil na jejich vítězství. Po naplnění obou terčů vodou se zastavil čas na fantastické hodnotě 27,76 sekund. Radost děvčat z Hlinska však netrvala dlouho. Po vytažení sacího vedení z kádě chyběl na savici nasazený koš a rozhodčímu nezbylo, než ukázat děvčatům z Hlinska červený praporek signalizující neplatný pokus. S požárním útokem v čase okolo 34,65 sekund nebyla příliš spokojena ani děvčata z Hluboček. Děvčata z Kolšova při útoku rovněž chybovala a díky času 35,48 s. skončila v celkovém pořadí o 13 setin sekundy za Hlubočkami. Nejlepší platný útok předvedla děvčata z Velkého Týnce s časem 31,45 s. a díky vyrovnaným výkonům ve všech disciplínách se radovala z celkového vítězství.

Vítězná družstva mužů Olšovce a děvčat Velkého Týnce budou reprezentovat Olomoucký kraj na Mistrovství republiky konaném 15. – 19. září v Litomyšli. Po předvedených výkonech na krajské soutěži v Prostějově se tato družstva jistě neztratí ani mezi republikovou elitou.