5. kolo ZČHL Poděvousy 28. 6. 2008

Autor: Redakce ZCHL (redakce@zchl.cz), Téma: Západočeská has. liga, Zdroj: www.zchl.cz
Vydáno dne 18. 07. 2008 (3529 přečtení)
Vloni mělo pár lidí problémy, jak na poprvé najít tuhle malou obec na samém okraji domažlického okresu. Letos už všichni vědí, co je čeká, a k areálu s fotbalovým hřištěm snadno trefí. Pro neznalejší jsou po celé vesnici rozmístěné směrové šipky a nápisy. Pečlivě vysekané parkovací plochy (jen v jedné části je tráva delší, zřejmě aby tamější králíci nepomřeli hlady:o) ), vyznačené přístupné části areálu, rozdělené hřiště…ha! Přece jen něco nového – parádní zámková dlažba pod základnou a kádí! Náběh zůstal travnatý. To se to bude závodit…

     U vjezdu na hřiště vládne trochu chaos, jak mančafty najíždějí s materiálem, vykládají a auta se vrací zpět na parkoviště. Je to nutné, průjezd pro cisternu s vodou musí zůstat volný. Pořadatelé se snaží dopravu korigovat, ale i je už zřejmě ovládla závodní atmosféra a nervozita. K větší kolizi naštěstí nedojde.

     Po ránu to trochu hapruje ve zděném zázemí. Problém s nedokonalým a nedostatečným splachováním záchodů naštěstí dostanou pořadatelé pod kontrolu.

 

     Dráha vypadá pohodově, trávníček ideálně vysoký (vlastně nízký) pro závodění. Před vozem komentátora je letos volněji – netísní se tu přípravná základna, kterou pořadatelé přemístili na vhodnější plácek. Jen ten vítr! Od rána fouká jak na Výdrholci, nekrytá plocha hřiště, přístřešky a závodníci dostávají zabrat. Sluníčko se snaží počasí zpříjemnit, ale vítr je docela studený. Leckdo si libuje – aspoň není žádný velký hic. Jen proudaři mají trochu obavy, jak se jim bude proti větru trefovat do terčů.

 

     U zastřešeného občerstvení to nefouká, vzduch je provoněný bramboráky a masem, pestrá nabídka pokrmů láká k posezení. Česnečka ale kolem česneku zřejmě pouze  proběhla a klobásy jsou libovější, což ne každému chutná.   

 

     To už se ale celým areálem slavnostně nesou slova české hymny, nástup je odvelen, rozhodčí představeni, a tak… vzhůru na dráhu.

 

    Zahajují – jak jinak než – domácí. Poděvouský mužský tým v nových červených dresech všem ukáže, že když se chce, tak to jde! I přes únavu, nervozitu a ruce svázané známým prostředím se klukům vyloženě zadaří. Předvedou hned na úvod bezchybný útok s vynikajícím časem - 17:61 (PP 17:50). Těžko říct, co v tuhle chvíli září víc – jestli číslice na časomíře nebo úsměvy domácích a jejich fanoušků.

 

     Na startu ale stojí velký favorit a současný lídr celé ligy – SDH Strážov. Kluci trochu porušili jejich „tradici“, od začátku sezóny jim útoky klapou jeden za druhým ( ještě nedopadli hůř než na 4. místě). Nemohou se dočkat – první ulijí. Po druhém se jindy bezvadný košař zřejmě lekne cvakání treter na zámkovce, koš šroubuje na víckrát. Zdržení není velké, proudaři mají aspoň vteřinku k dobru (ne že by to potřebovali, ale protivný vítr je nevyzpytatelný). 18:12 (PP 18:05) a pro dnešek těsně pod bednou – 4. místo.

 

     Základnu si připravuje Žákavá. Prozatím mají kluci jen tři bodíky z prvního kola, velké ambice a zároveň velkou smůlu – pokaždé jim skvěle rozběhnutý útok nějaká maličkost zhatí. Ani dnes tomu neutečou. Košaři se nepodaří našroubovat před ponořením – neplatný pokus NP. No, snad už mají po tomhle vybráno…

 

     Mnohem lépe je na tom Horní Lukavice, ačkoli loňští vítězové nejsou s výsledkem moc spokojeni. I my víme, že mají na víc. Útok je jako vždy skvěle rozběhnutý, nebýt prostřiku na pravém proudu, mohli zasáhnout do pořadí na stupních vítězů. S časem 18:30 (LP 17:54) však zaberou pátou příčku a domů si tak odváží aspoň 11 bodů. Po nevydařeném začátku sezóny je to pořád lepší než nic.

 

     Kluci z Mokroušů se drží závod co závod stabilně kolem 10. místa a méně. Nejinak je tomu dnes. První start ulijí. Druhý si dají pozor, košař předvede skvělou práci, závodník na trojáku to má tip top, když zapojuje béčkový spoj za běhu. 19:21 (LP 18:60) a 11. místo.

 

     Vřeskovičtí si chtějí po nevydařených Krašovicích spravit chuť. Očividně potrénovali, útok je špičkově rozběhnutý. Příroda je ale nevyzpytatelná. Levý proudař neodhadne protivítr, který neúnavně fouká a po velkém prostřiku skončí s časem 19:11 (PP 17:61) na 10. místě.

 

     SDH Bučí se nezadaří. Letos je to s nimi jako na houpačce – jednou nahoře, jednou úplně dole. Kluci mají ale mnohem lepší formu než vloni, útočí na body. Levý proudař však nestačí za běhu zapojit proudnici – NP.

 

     Chlapcům z Brodeslav jako by hvězda, která vloni zazářila, poněkud vybledla – ne a ne se dostat do tempa. Jestli oni to s tou zimní a jarní přípravou moc nepřeháněli! Ba ne! Základna klapne, mašina si trochu škytne (to zřejmě tím počasím :o) ), u rozdělovače je voda v cukuletu, nedovřený kohout na béčku však upustí s přebytečným vzduchem i dost vody. 18:90 (LP 18:67) a 9. příčka.

 

     Hůře jsou na tom Kornatice. Obětavá práce vzadu nestačí, na pravém proudu to vypadá na nezapojenou proudnici, strojník ubírá plyn – bohužel moc. Proudaři mají totiž zapojeno oba. 23:08 (LP 21:23) a bodík jim uteče o fous – 16. místo.

 

     Doubravka nikam nechvátá. Celý útok dají na jistotu, která se jim pro tentokrát vyplatí 21:59 (LP 21:33) a  domů si odvezou letošní první bodík za 15. místo. 

 

     Krašovice to je trochu jiný soudek. Osmnáctky běhají stabilně a pokukují po sedmnáctce. Tady v Poděvousích ale zůstane jen u toho koukání. Voda jde trochu později, levý proudař má co dělat, aby stihl zapojit proudnici. Nakonec má sundáno dřív než pravý – 18:53 (PP 18:58). 7.místo to jistí.

 

     Košařovi z druhého týmu Strážova ( „B“ ) se v kádi nějak moc líbí, zdrží se tam víc, než je nutné pro zavedení savice s košem. S vodou si dají na čas – 21:06 (LP 20:07). I tak urvou aspoň dva body za 14. místo.

 

     Následuje velké překvápko dne – SDH Louňová. Kluci se oproti loňsku hodně seběhali, útoky jsou víc než k světu a o pěkné devatenáctky u nich není nouze. Dnes se ale vyloženě pochlapí, zdejší prostředí jim jde zřejmě k duhu i přes stále nepříjemný silný vítr a….. konečně si po 100%ně odvedené práci zaběhnou osobáček – 18:80 (LP dokonce 18:16) a 8. místo. Mají, co slavit…

 

     Další mančaft dorazil přímo z okresu Domažlice – Kout na Šumavě. Nejenže mají dnes u většiny týmů problémy proudaři při sestřiku: koutskému nabírači fouklo zřejmě pod savici – ne a ne se trefit. 24:40 a 17. místo.

 

     Na čáře se řadí Bezděkov pod Třemšínem. Nadupaný tým slibuje skvělou podívanou, která ovšem předčí všechna očekávání. Košař rozhodně potvrdí svoje kvality. Ačkoli uklouzne hned za startem, v kádi je stejně rychle jako ostatní týmy bez zádrhelu. Ostatní posty klapnou, jistotu na trojáku stojí za to vidět, sledujeme téměř dokonalý útok! Nebýt prostřiku na PP, mohla to být příčka nejvyšší. S časem 17:72 (LP 17:52) končí o chlup ale zaslouženě na výborném druhém místě. 

 

     Kluci ze Strýčkovic to poněkud uspěchají. Vodu pošlou vpřed hodně rychle, nevezmou v potaz zhoršené povětrnostní podmínky a proudaři, kteří jsou daleko od čáry, pouze omývají terče – NP.

 

     Podobně je na tom Dolní Hradiště. Na trojáku se otevře kohout a proudařům se proti větru nepodaří sestříknout – NP.

 

     Zato Únětice se objevují čím dál výše ve výsledkové listině. Po dvou pátých místech to dnes rozběhnou…rovnou na medaili! Košař vsází na jistotu. Vyplatí se! Voda prolétne hadicemi, proudaři jsou na místech, voda na terčích… 17:94. Vpravo dokonce 17:47 a pro dnešek se tak únětický závodník stává nejrychlejším proudařem! Velká gratulace k osobáčku a bronzové třetí příčce.

 

    Bílenice&Dražovice ani dnes smůlu neprolomí. Košař je nervózní, náčiní mu padá z ruky rovnou na zem. Zdržení je znát na čase 23:61 (LP 22:37). Snažení jde však vniveč. To by bylo, aby ještě něco nebylo :o). Jeden z proudařů přešlápne na čáře nástřiku a rázem je z toho neplatný pokus – NP.

 

     Malinecká mašina si stačí přisát trochu vzduchu, nicméně voda jde včas. Strojník pro jistotu trochu ubere, přesto se na PP podaří vteřinu prostříkat – 19:98 (LP 18:79) a 13. místo.

 

     Hůrky to vezmou skoro přes kopírák s rozdílem pouhých tří setin. Tentokrát prostříká levé brko 19:95 (PP 18:76), 12. místo a kluci si tak z Poděvous odváží dobré čtyři body do celkového hodnocení.

    

     Proudaři z Horní Kamenice se konečně „domluvili“ a podaří se jim sestříknout téměř současně. I přes krátké zdržení v kádi nám kluci předvedou další koukavý útok završený časem 18:32 (LP 18:19) a šestá příčka je jejich. Je vidět, že jim jde závodění kousek od domova vyloženě k duhu.

 

     Kluci z SDH Mračnice přijeli posbírat pár ligových zkušeností. Béčkař zaváhá, pouští hadici příliš brzy. Notně tím vykrátí závodníka na trojáku a ten pak oba proudaře. K terčům mají příliš daleko – NP.

 

     Kousek jak z učebnice zahrádkářů se povede Dobříči. Rozdělovač nějak zapomene, že má tři spoje – béčko místo zapojení létá vzduchem a kluci slušně pokropí spřístřešky okolních mančaftů včetně svého vlastního – NP.

 

     Ke konci mužské kategorie se to neplatnými pokusy jen hemží. Bolevec nekropí – není čím. Základnu nemají ještě seběhanou, než stačí zapojit a nalít, mašina se dočista „uspí“ (chcípne) – NP.

 

     Startovku uzavírá družstvo ze sousedního SDH Krchleby. Běží mimo soutěž s půjčeným béčkařem. Ten tam ovšem není nic moc platný, troják si hadice natáhne sám. Levý proudař je ovšem krátký – NP.

 

     Následuje klasická přestávka pro přestavění dráhy. Mezitím se ženské mačafty připravují na útoky. Převléct, protáhnout, rozběhat a jde se na věc.

 

     Horní Hradiště – klasika. Start, základna a rozběh (tentokrát i troják) na pohodu. Voda jde pomaleji a na čase je to znát – 21:99 (LP 21:52) a bramborové 4. místo.

 

     Špatný den si vybírají Únětice. Přestože je útok skvěle rozběhnutý, mašina tlačí rychleji než stíhá levá proudařka doběhnout, zaklekává příliš daleko – NP.

 

     Na dráze se objevují Strýčkovice. Letos se drží zlaté střední cesty a s jistotou sbírají jeden bod za druhým. Spojky klapnou, závodnice vybíhají na dráhu. Škoda lehkého prostřiku pravého proudu. 18:87 (LP 18:43) jim dnes stačí na výborné druhé místo.

 

     Mnohem víc prostříká závodnice ze Strážova, přestože strojnice přidává plyn déle než normálně a holky tak mají více času na doběhnutí. Protivítr je ale znát. 26:43 (LP 24:53) a 6. příčka.

 

     Nastupuje SDH Chlum. Letošní druhý start na ZČHL se jim moc nevyvede. Pravá proudařka skončí při doběhu hodně daleko od čáry nástřiku – 41:61 (LP 25:11), což znamená předposlední 8. místo.

 

     Chválenice. Začíná se přiostřovat. Dokonce i střílet! Naštěstí jen z pistole startéra (jako ostatně od začátku závodu), který výstřelem pošle na dráhu jedno z nejlepších ženských družstev v Plzeňském kraji. Pravá proudařka útočí na sedmnáctku, levá prostříká - 19:14 (PP 17:88) a šest bodů za skvělé 3. místo.

 

     Na startu je další vynikající mančaft, SDH Bučí. Parádní start, špičková základna, rychlý rozběh…, škoda jen velkého prostřiku na LP – 22:91 (PP 18:20)  Holky se musí spokojit s třemi body za 5. místo.

 

     Seteckým se nějak nedaří. Jako by si všechno štěstí vybraly doma, kde zaběhly osobáček v podobě sedmnáctky. Snad to dnes bude lepší. Není. Nějak jim to neběží, na levém proudu 22:81, což by stačilo na pátou příčku. Pravá proudařka to ale projede na plné čáře –  40:75 a 7. místo.

 

     Startovku a vlastně celé kolo uzavírají opět domácí SDH Poděvousy. Závodnice v šedých dresech se řadí na start, rozhodně to ale nejsou žádné myšky. Ještě plácnutí pro štěstí od týmového maséra a hurá na dráhu. Voda letí z mašiny pekelně rychle, vpředu tak tak stíhají doběhnout. Proudařky jsou dost daleko – 18:79 (LP 17:77). I přes prostřik je to dnes stejně jako u jejich mužských protějšků příčka nejvyšší - 1. místo!

 

     Závody pomalu končí. Mančafty se balí, pořadatelé připravují poháry, věcné ceny a tradičně jako vloni obrovské koláče za první místa. Spořádaný nástup a předávání výher se na chvíli mění v chaos díky Honzovi Adamcovi, který přebere od hlavního komentátora p. Pytlíka mikrofon a vyhlašuje umístění zbytečně rychle. První tři ženské týmy: Poděvousy 18:79, Strýčkovice 18:87 a Chválenice 19:14 si ani nestačí užít stupňů vítězů (tentokrát nejen imaginárních) a pro diplomy už se hrnou zástupci mužských družstev.

 

     kategorii muži na prvním místě Poděvousy 17:61, druhý Bezděkov pod Třemšínem 17:72 a třetí Únětice 17:94.

 

     Nejrychlejšími proudaři se stávají Jana Ungrová z SDH Poděvousy 17:77 a Zdeněk Balvín z SDH Únětice 17:47.

 

     Páté kolo v Poděvousích opět zamíchalo pořadím v obou kategoriích. Čeká nás třítýdenní přestávka a pak pokračujeme dále na jih do Janovic nad Úhlavou a Strážova.