11. kolo ZČHL Bílenice&Dražovice 3. 8. 2008

Autor: Redakce ZCHL (redakce@zchl.cz), Téma: Západočeská has. liga
Vydáno dne 29. 08. 2008 (3406 přečtení)
 Jeden z nejdelších přejezdů na letošních dvoukolech ZČHL překvapivě není tak hrozný, jak vypadá na mapě. Cesta vedoucí malebnou krajinou Klatovska a Sušicka ubíhá rychle a než se nadějeme, jsme za Svatoborskou vrchovinou a projíždíme „branou Šumavy“ (město Sušice). Přes Prácheňskou pahorkatinu točíme poslední zatáčky  k obci Dražovice…

Málokdo ví, že v této obci (o níž se první zmínka datuje rokem 1356) stávaly kdysi dvě tvrze. Část fortifikace té starší z období gotiky se dochovala dodnes, nachází se však na soukromém pozemku a není proto veřejnosti přístupná. Mladší tvrz (renesanční) má dnes navenek vizáž „běžného“ rodinného domu. Celkem tedy vzato, řadový turista toho v Dražovicích až tak moc neuvidí. My ovšem ano. Čekají nás noční závody za umělého osvětlení a zítra další (11.) kolo Západočeské hasičské ligy, což na zdejší specifické trati rozhodně za zhlédnutí stojí!

 

     Rozbijeme stanový tábor na malé louce u Nezdického potoka. Jak stany přibývají, máme docela obavy, jak se sem všichni i s všudypřítomnými slimáky (no oni snad za námi ze Strážova neustále putují!?) vejdeme. Naštěstí v pohodě. Sociální zařízení se nachází ve zděném zázemí a stejně jako vloni je nejluxusnější ze všech kol ZČHL. No, uvidíme ráno…

 

     Podvečerní čekání si většina lidí krátí grilovačkami, fotbálkem, procházkami po okolí či posezením pod přístřešky, které tentokrát stavíme všichni. Počasí má stále příchuť aprílu a neradi bychom před spaním zmokli. Pitný režim žádná sláva – málokdo vydrží stát v neustálé, dlouhé frontě, navíc pivo není „ze sedmého“ nýbrž mnohem teplejší a když k tomu některá z obsluhujících čas od času přidá kyselý usměv, chutná pak spíš po pelyňku než po chmelu. Škoda. Občerstvovací „stanice“ s jídlem totiž funguje bezvadně, pokrmy jsou vynikající a obsluha neustále v dobré náladě.

 

     Noční závod je všechno jen ne nuda. Začátek v 21:00, 2B, sklopné terče a tma – na strategii používanou za denního světla můžeme rovnou zapomenout. Připravit si závodní materiál na parádně osvětlenou základnu není žádný problém. Výběh do šera už je pro někoho horší na orientaci, štěstí, že je osvětlený prostor u terčů. Ani tak to není jednoduché a leckteré favorizované mužstvo si tak při noční doslova vyláme zuby.

     Na bednu nejvyšší se díky opravdu „grand vitesse“ s časem 16:78 postaví „TGV“ - složenina závodníků z různých mančaftů. Ani zelení ďáblové z Mokroušů se tmy nezaleknou – 16:99 a 2. místo. Na třetí příčku se po velkém sedmnáctkovém boji vyškrábe Horní Kamenice 17:39.

 

 

     S postupem večera fronty u pití naštěstí poleví. Buď se do toho pořadatelé konečně trochu dostanou, nebo to většina lidí pomalu ale jistě vzdává a zamíří do věčných lovišť. Není divu. Noční dešťové přeháňky juchání na nekrytém „parketu“ zrovna nesvědčí, pod přístřešky a na kryté terase zůstávají jen největší vytrvalci…

 

     Noční déšť naštěstí nenechá žádné velké následky na  parádním pažitu závodní dráhy ani u základny skvěle podkobercované společně s kádí. A tak se po ranní kávě a gulášovce (mimochodem vynikající) dobře naladěni řadíme k slavnostnímu úvodnímu nástupu. Nebe je střídavě oblačné, ale zima není.

 

     Převýšení od startu až k terčům? Brnkačka! Nic není nemožné – ukáží nám hned na úvod domácí Bílenice & Dražovice. Podpora fanoušků a znalost prostředí jim svědčí, předvedou nám parádní útok. Se svým letos nejlepším výkonem a časem 18:57 se pohodlně usadí na 6. místě a doma jim zůstává 10 bodů.

 

     Strážovu se smůla z pat zřejmě nehodlá jen tak odlepit. Skvělá práce na zadku ani rychlý rozběh jim není nic moc platný. Náhradní závodník na rozdělovači zapojuje béčko za běhu, což se mu podaří skoro až na místě. Čas nečeká. Kluci aspoň dokončí, ale 29:74 na bodíky nedosáhne – 18. místo. Definitivně tak ztrácí nadvládu nad ligou a Bezděkov upevňuje pozici nového lídra.

 

     Žákava má dnes naopak velké štěstí (nebo že by pomohl „slimejší fan-club“, který dle svých slov vozí jejich béčkař s sebou ve stanu? :o) ). Přestože levý proudař uklouzne na základně, doslova se ukopne a tak tak sbírá hadici i sebe, stíhá doběhnout. Nedotáhnou úplně, ale skvělý sestřik ve velice dobrém čase 18:30 (PP dokonce 17:92) jim přináší velkou radost v podobě 3. místa. A pak že to nejde!

 

     Zato SDH Strýčkovice se nedaří. Béčka zamotají ukázkovým uzlem. Troják zvládá, ale proudaři dobíhají na poslední chvíli (zřejmě převýšení dráhy trochu podcenili) a pravý jako by nevěděl o noční sprše, která terče dávno umyla. LP 24:18 a PP se doslova „promyje“ k neplatnému pokusu - NP.

 

     Seteckým noční tréninky vyloženě prospívají. Pohodový útok ukončený pohodovým časem 19:75 (PP 19:49) jim dnes pohodově stačí na bodované 14. místo.

 

     Louňová má rovněž dobře rozběhnuto. Spojky klapnou. Na dráze je už ale znát, že pravý proudař nějak nestíhá (něco není v pořádku, očividně kulhá). Hadice i celý útok však dotáhne do zdárného konce - 18:89 (LP 18:39) a 10. místo.

 

     Čím dál seběhanější a lepší tým z Nekmíře konečně ukáže svoji sílu na útoku. Obětavý náběr, bezchybná základna a roztažení hadicového vedení jim přináší s časem 18:30 (PP 17:73) kýžený výsledek v podobě skvělého 3. místa a 15ti bodů. Jelikož se podle pravidel počítá v případě stejného výsledku čas druhého proudu, náleží jim kromě toho i post na bedně vítězů a cenná pohárová trofej. Kluci ze Žákavy si na tu svojí budou muset ještě minimálně do příštích závodů počkat.

 

     Mokrouše mají rozběháno už z večera. Dobrá práce na základně. Troják jako by ještě za běhu pro jistotu dotahoval spoje „do zu“, nádherně nataženo! 18:89 ( PP 18:40) a kluci se společně s Louňovou dělí o 10. místo.

 

     Poděvousům se v posledních závodech moc nedařilo, kluci se zuby nehty drží těsně pod pohárovými místy v celkovém pořadí ligy. Rozbitá mašina těsně před útokem jim moc optimismu rovněž nedodá. Běží s půjčenou, voda jde trochu později a pravý proud prostříká – 18:2 (LP 18:03). Díky jedenácti bodům za 5. místo se opět vyhoupnou aspoň na hranu pomyslné bedny.

 

     Pokud by se mělo počítat, čeho má Kout na Šumavě letos nejvíc, tak to nebudou ani body ani nejrychlejší proudaři a dokonce ani počty vypitých piv. Nejvíc mají totiž NPéček. O další neplatný pokus nestojí, dnes jdou vyloženě na jistotu (zřejmě jsou unavení z včerejšího pořádání, a tak nechtějí moc chvátat)  a dokončí! Čas 20:15 (PP 19:11) jim zajistí poslední bodovanou 15. příčku.

 

     Favorité z Bezděkova pod Třemšínem se už na startu zrovna moc netváří. Troják se zdrží na základně, vyráží až za béčkařem. Dobíhá na poslední chvíli, proudy jsou lehce vykrácené a pravý prostříká. S časem 18:81 (LP 18:14) se kluci zařadí do skupiny osmnáctek a sedmi body za 9. místo si zvětší náskok v celkovém pořadí.

 

     Parádní útok nám předvede Malinec. Výborný start, 100%ní spoje, s jistotou uložený troják…jsou předzvěstí velice dobrého výkonu. Škoda prostřiku obou proudařů! I tak jim 18:58 (PP 18:45) stačí na 7. příčku a kluci s jistotou udrží průběžné 10. místo.

 

     Béčkař z Kornatic zapojuje nadvakrát a ještě jistí spojky za běhu. Naštěstí stihnou natáhnout, proudy jsou na místech a sundají v čase 19:22 (LP 19:12) – 13. místo.

 

     Brodeslavy to rozběhnou hned od začátku na výbornou. Proudaři sice zapojují proudnice na víckrát, ale stíhají. Těsně po sestřiku … rupá béčková hadice! Ufff, to bylo štěstí! 18:69 (LP 17:73), 8. místo a kluci se musejí o získanou třetí příčku začít dělit s dotahujícími Poděvousy.

 

     Dolní Hradiště má letos na základně opravdu natrénováno. Spojky klapnou jen troják trochu zaváhá, když nechá otevřený prostřední kohout na rozdělovači. Útok to neohrozí a vyrovnaný sestřik 19:04 (LP 18:65) jim zajistí 4 body za 12. místo.

 

     Práce na zadku se dnes nějak nedaří Hubenovu. Dopředu to ovšem metou – je vidět, že se poslední dobou kluci soustřeďují na běhání (trénují hodně i stovky s překážkami, neboť se připravují na krajské kolo postupových soutěží SH ČMS). Proudaři to mají s chlupem, který….se přetrhne, když se ještě před dokončením odpojí béčková hadice z mašiny – NP.

 

     Po úspěšném nočním tažení jsou chlapci z Horní Kamenice obzvlášť natěšení. První start ulijí. Kdo si počká, ten se dočká. A kdo si počká na druhý start, dočká se přímo ukázkového útoku! Start, spojky na základně, odběh, sestřiky…- všechno šlape jak „švýcary“. 18:13 a letos poprvé konečně pořádně zabodují – 1. místo!

 

     Troják z Bučí vybíhá až za béčkařem, od začátku to vypadá podivně neučesaně. Jakž takž ještě dotáhnou na značky, pravý proudař však pouze omývá terč koštětem záhadně utvořeným z proudu vody – NP (LP 19:06).

 

     Ani práce na rozdělovači z Krašovic není to pravé. Spolu s béčkařem se závodník dost zdrží u základny a na převýšeném terénu se jim nepodaří dotáhnout, čímž vykrátí oba proudaře. Pravý sundá v 18:17 ale levý ne a ne se trefit – 20:22 a protentokrát 16. místo.

 

     Vřeskovice nám dají opět nahlédnout pod pokličku, jak se vzadu „vaří“ špičková voda v kádi. Výborně zamakají i na předních postech. Voda se ale záhadně zdrží, mašina jako by netlačila. Nezašroubované savice znamenají nekompromisní NP.

 

     Ani Únětice dnes nezaútočí na přední příčky. Že by přeběhla černá kočka přes cestu nabíračům? U kluků to tak platí, mašina si odkašle, voda jde dlouho. S 21:19 (LP 19:00) a 17. místem určitě moc spokojeni nebudou.

 

     Cekov si v rámci reprízy o jednu příčku polepší. Na rozdělovači se nepodaří zapojit béčkovou hadici a proudy jej odtahují dopředu. Po pár zoraných brázdách na trati se zapojení naštěstí zdaří. Kluci dokončují – 30:11, 19. místo.

 

      Na startovní listině zbývá poslední družstvo kategorie mužů – SDH Horní Lukavice. Ač se jim letos nedaří předvádět stabilní výkony, kluci opět potvrzují svoje kvality. Parádním rozběhem smáznou všechny pochyby a po skvěle ukončeném útoku v čase 18:19 (LP 17:58) s jistotou obsazují 2. místo.

 

     V přestávce mezi kategoriemi se ženské mačafty protahují a rozbíhají, dobalujeme stany, dáváme si pozdní obědy a svačiny. Sušenky ke kávě došly už kolem poledne, ani bramboráky dlouho nevydrží, nicméně masa je stále dost a nutno podotknout, že je opravdu velice chutně upravené. Dražovičtí si zřejmě vzali „mustr“ ze Seče, kde už pár let za sebou ukázali, že se tam rodí výteční šéfkuchaři.

 

    Od stanu s občerstvením se ale rychle přesuneme zpět ke dráze. Na startu připravuje SDH Bučí. Holky mají tenhle víkend vyloženě smůlu. Než stačí po výstřelu doběhnout k základně, spadne jim savec, což je zdrží. Následný prostřik na pravém proudu je s časem 21:38 odsouvá až na 6. místo. V celkovém pořadí klesají na 3. příčku. Zbývají ale ještě tři závody do konce seriálu, tak doufejme, že se tenhle skvělý závodní tým opět vzchopí a ukáže ostatním, zač je toho loket.

 

     Strýčkovickým se nepovede nabrat vodu. Mašina to s trochou „dyndání“ ustojí stejně jako holky vpředu. Hadice létají vzduchem, ale náročnou trať zvládnou výborně stejně jako vyrovnaný sestřik obou proudů – 18:73 (LP 18:57). Ten jim dnes opět stačí na 2. místo, na které se posouvají i v celkovém hodnocení ZČHL.

 

     Prší štěstí… . Kéž by! Děvčatům ze Strážova déšť, který přijde před jejich útokem, rozhodně jako šťastný nepřipadá. U základny to začíná klouzat a běžet v dešti není nic příjemného. Na savicích se nedaří zašroubovat, voda jde dopředu se značným zpožděním a na výsledku je to znát – 21:92 (PP 20:91) a 7. místo.

 

     Seteckým závodnicím se po delší době konečně zadaří. Spoje na pohodu stejně jako odběh, proudařky zaklekávají možná zbytečně brzy. Nebýt prostřiku na LP, mohla to být bedna. Takhle se s 20:83 (PP 19:41) musí spokojit s 5. místem.

 

     Družstvo žen z Horního Hradiště je dnes doslova poslepované ze závodnic z téměř celého kraje. Na útoku je neseběhanost a nesehranost znát. Nebo že by je rozhodily půjčené dresy od kluků z Hubenova? Voda se dostává k terčům hodně dlouho – 24:50 (LP 23:99) a přece ne poslední! 8. místo.

 

     Košařce z Cekova se podaří našroubovat skoro až v 16ti vteřinách. Než voda doběhne k proudařkám, uběhne dalších několik vteřin. Oproti včerejšímu NP je to zlepšení, ovšem čas 27:28 (PP 24:88) znamená poslední 10. příčku.

 

     Střídavě poprchává a svítí slunce, podmínky jsou všechno jen ne ideální. Holky z Mrtníku se ale nenechají rozhodit. Start je přímo ukázkový, základna klapne. Trojanda nestíhá dotáhnout rozdělovač do potřebné vzdálenosti, čímž vykrátí hlavně pravou proudařku. Ta následně prostříká. Přesto jim 20:33 (LP 18:17) stačí na bronzové 3. místo.

 

    Mnohem hůř jsou na tom Chválenice, pro které jakoby byly závody ligy letos začarované a ne a ne se z područí nepřející čarodějnice dostat. Ani dnes to není líbivější pohádka. Košařka nenašroubuje, koš jí padá z ruky a válí se po zemi. Velké zdržení s vodou nevěstí nic dobrého. I přes vyrovnaný sestřik jim 24:81 (PP 24:22) stačí pouze na 9. místo.

 

      Únětické ženy nemají rozběhnuto zdaleka tak rychle, ale jistota a preciznost se jim opět vyplatí. Bezchybná základna i celý útok, jen prostřikem na PP těsně přijdou o pohárovou třetí příčku – 20:58 (LP 20:01), 4. místo. V celkovém pořadí si na to, že začaly pravidelně jezdit na ligu až letos, stojí velice dobře. Stále se zlepšujícími výkony se posunují dopředu a pomalu ale jistě za sebou nechávají dobrou polovinu zkušenějších ligových mančaftů.

 

     Těsně před koncem závodu přijde další dešťová přeháňka. A pak doslova bouřka v podání Poděvous. Smůlu si zřejmě vybraly na včerejší noční, dnes jdou rychle a jistě za dobrým výsledkem. Předek si s dražovickým terénem lehce poradí, mají nataženo cobydup. Voda jim sice neběží hned za zadkem, na proudech je ale včas a …..skvělý sestřik zastaví časomíru na jediné konečné sedmnáctce z celého dne – 17:99 (LP 17:85)!!! 1. místo. Z víkendu si tak holky vezou domů skvělý double.

 

     O pár minut později už to u dráhy vypadá jako v jednom velkém lidském mraveništi. Balíme, skládáme, motáme, uklízíme, nakládáme. Mezitím se obloha opět projasní a závěrečný nástup je pln úsměvů – nejen od sluníčka.

 

     mužské kategorii náleží stupeň nejvyšší Horní Kamenici 18:13, 2. místo Horní Lukavice 18:19 a třetí příčka Nekmíř a Žákava – shodně 18:30.

 

     Ženské kategorii kralují Poděvousy 17:99, na 2. místě Strýčkovice 18:73 a na 3. místě Mrtník 20:33.

 

     Nejrychlejším proudařem se stává levé brko Vašek Písařík z Horní Lukavice 17:58, u žen rovněž levá proudařka  a to Jana Ungrová z Poděvous 17:85.

 

     Praktické věcné ceny mimo jiné v podobě nejrůznějších dressingů, omáček a kečupů se nám budou hodit. Čeká nás totiž dovolená, grilování, pikniky........ - nejdelší závodní pauza v letošním ročníku ligy. Na dráze se opět sejdeme až 30. srpna v Horním Hradišti…