VCÚ - Brandýský pavouk plný překvapení

Autor: Tomáš Valda (tomas.valda@kuncice.eu), Téma: VC Ústeckoorlicka
Vydáno dne 02. 09. 2008 (3493 přečtení)
Brandýské poháry jsou dá se říct tradičním pořadatelem závodu, zařazeného do Velké ceny Ústeckoorlicka. Trať byla v loňském roce posunuta pro muže na 3B, a tak se z Brandýsa stal plnohodnotný závod. Problémy v organizaci zde kompenzuje zajímá finále v podobě vyřazovacích bojů.

  Soutěž v Brandýse je tradičně pořádaná na téměř dokonalém povrchu fotbalového hřiště za tratí. Letos této soutěži patřila sobota 30. srpna, první závodní víkend po letní měsíční pauze. Zajisté se jednalo o nejdelší a nejnáročnější soutěž celého ročníku VCÚ, jelikož některá družstva musela zvládnout i pět pokusů v relativně krátkém časovém odstupu. Po základním kole, ze kterého se výsledky započítávaly do VCÚ následoval tradiční pavouk, ze kterého vzešli vítězové Brandýských pohárů 2008. Dosažené časy pokusů byly měřeny pouze v základním kole, ze kterého postupovalo prvních 16 družstev mužů a prvních 8 družstev žen do výše zmiňovaného pavouka.

  Jako první zdolávali brandýskou trať družstva v kategorii mužů. Povrch trati sliboval výkony atakující rekord VCÚ. Pěti družstvům se podařilo zastavit časomíru v čase pod 19 s. z nichž nejlepší byly muži z Přívratu. Těm se podařilo válečky, které jsou obdobou sklopných terčůčernovírské časomíry, sestříknout v čase 18,20, což znamenalo rekord trati na 3B. Na pomyslných stupních vítězů základního kola je na druhém místě doplnilo družstvo z Letohradu Kunčic A s časem 18,24 s. a na třetím místě Letohrad – Červená v čase 18,41 s. Do dalších bojů o Brandýský pohár postupovalo šestnáct družstev mužů. Hned v prvním kole poslední postupující družstvo z Vysokého Mýta vyřadilo z dalších bojů vítěze základního kola Přívrat a úspěšně se probojovalo i dalším vyřazováním až na celkové první místo Brandýského poháru v kategorii mužů. Druzí skončili chlapi z Letohradu a o třetí místo se poprali favorité ligy Bystřec A s družstvem Kunčice A. , kde lepšími byly muži z Bystřece A. Ani v kategorii žen nebyla nouze o dramatické situace. Základní kolo s přehledem a opět s překonáním rekordu trati vyhrálo družstvo Letohrad – Červená v čase 19,12 s. Překonání rekordu trati v obou kategoriích je opět důkazem stoupající úrovně družstev pravidelně jezdících VCÚ. Druhé skončily ženy z Horního Třešňovce 19,84 s a třetí ženy s České Rybné 20,73 s. Do pavouka postoupilo 8 družstev, které opět vyřazovacím způsobem bojovali o Brandýský pohár. Finále v této kategorii by se dalo označit hláškou „ To nevymyslíš“. Na startovní čáru se proti sobě postavila družstva žen z České Rybné a Lanšperka. Při pokuse zaváhaly obě košařky, a tak se finálový pokus stal válkou nervů. Zklidnit ruce a konečně „namotat“ koš se nejrychleji podařilo lanšperské košařce Markétě Benešové a tím zajistila svému družstvu první místo. Druhé skončily ve finále poražené ženy z České Rybné. Rozstřel o třetí místo vyhrál Horní Třešňovec nad Dolními Libchavami. Typický pro soutěž v Brandýse nad Orlicí je organizační chaos, který letos zapříčinil zmatky v pořadí na startu již v základním kole. Ani nástup, který se konal až tři hodiny po skončení pokusu posledního družstva, ke spokojenosti soutěžících nepřidal. Občerstvení a krásné počasí však zařídili pořadatelé na výbornou. Další setrvání této soutěže v seriálu VCÚ bude rozhodnuto na podzimní schůzce zástupců družstev. Jistě má své nejen odpůrce, ale i příznivce.
 

Autor článku: Tomáš Franz

Foto: vlastina.rajce.idnes.cz/VCU_-_Brandys_n_O_30.8.2008/