Sedmnáctkové žně v Radíkově

Autor: Roman - Radíkov (romik@firesport.cz), Téma: Extraliga ČR
Vydáno dne 28. 06. 2010 (6127 přečtení)
Po úvodním oťukávacím víkendu v Lhenicích a Štrbicích se dějiště závodů Extraligy ČR v PÚ přesunulo na Moravu. Po třech nových pořadatelích se v pořadí čtvrtého extraligového závodu zhostili hasiči z Radíkova, kteří jsou naopak nejdéle pořádajícím sborem v patnáctileté historii extraligy. Krásné počasí, dobře připravená dráha a početné startovní pole dávaly tušit dobré výkony. Málokdo ale předpokládal, že se schyluje k takovému sedmnáctkovému masakru. Za celou dobu historie extraligy se nestalo, aby sedmnáctka nestačila ani na první dvacítku.

Kvalitně obsazené startovní pole nabité celou řadou špičkových družstev z mnoha regionů naší republiky čítalo po uzavření startovní listiny 54 družstev mužů a 16 družstev žen. Závod sledovalo velké množství nejen přítomných diváků, ale i přímým přenosem realizovaný týmem www.hasici150.tv včetně komentáře, rozhovorů se závodníky a otitulkovanými útoky. Díky jim za skvěle odvedenou práci.


Od loňského roku pořadatelé připravili nový asfaltový povrch, který byl rozšířen směrem k terčům. Rychlost nízko střiženého trávníku otestovala úvodní družstva, když třetí startující Olšovec, loňský vítěz VC OSH-ČMS Přerov, si zapsal jako výsledný čas 17,85s. Po nich startující Pravčice je časem 17,74s odsunuli z vedoucí pozice. Po sobotě druhý tým průběžného pořadí extraligy Bezděkov pod Třemšínem opět zabodoval útokem v čase 17,27s. Vedení si však příliš neužil, protože následně startující družstvo Žernovníku odsunulo Bezděkov o pouhou setinu na druhou příčku.  Následovaly sedmnáctky v podání Neplachovic a Babic. Diváci si museli závod náramně užívat, protože to byla teprve první desítka a na výsledkové tabuli bylo zapsáno už 6 časů pod 18s. Kvalitní výkon byl očekáván i od družstva Petrovic, kteří v pozměněné sestavě pod hlavičkou družstva B.

Ovšem označení B by se dalo říci, že není na místě, protože někteří členové tohoto týmu dosáhli několika vítězství v extralize. Předzvěsti znovuzrození tohoto družstva a tvrdá zimní příprava potvrdila kvalitu toho týmu, který šel časem 16,79s do čela soutěže. Urbanov, který jsem viděl chodit hodně rychlé výstřiky na trénincích zatím tu pravou formu ladí.

 

I přes zdržení levého proudaře na základně, dokázali dosáhnout čas 17,44s. Velký potenciál má i družstvo ze Špiček, v jehož týmu běhají borci s extraligovými zkušenostmi.

 

V Radíkově se jim dařilo dosaženým časem 17,17s. Po sedmnáctce Květinova se na start chystal Plumlov, obhájce titulu a průběžný lídr extraligy po sobotním závodě. Myšákův výkon na levém proudu 17,51s znamenal v konečném pořadí odsun do druhé desítky. Po roční pauze s tradičním startovním číslem 17 závodí v nové sestavě Radíkov.

Složení týmu je posílené o členy SDH Nevcehle, kterým po loňském ukončení kariéry družstva mužů zůstala chuť závodit. Milka, Jarda a Beny na postech proudaře, rozdělovače a béčkaře jsou výraznou posilou družstva z Radíkova. Svůj rostoucí potenciál ukázal časem 16,86s a zařadil se tímto pokusem na druhé místo.

Milka si doběhl v nedělním závodě pro nejlepší sestřik dne a ten měl hodnotu 16,65s. Atakovat šestnácti sekundovou hranici se pokusili kluci z Vrbětic. Čas 17,24s stačil nakonec až na 6. místo.

Prostřik Laviček na levém proudu znamenal sice pěkný čas 17,32s, ale až 10. místo. Nedařilo se Velkým Hošticím, které slibně rozjetou úvodní víkend přibrzdila velká chyba proudaře na základně. Pohledné útoky chodí družstvo Trnavy, kdy dokázali pohrozit v čase 17,28s (LP16,67). Už se zdálo, že čelo závodu zůstane bez změn, ale z 50. startovní pozice dokázalo družstvo Jinolic časem 17,05s výrazně promluvit do předních pozic. V samotném závěru startovního pole kategorie mužů zaútočili na bednové umístění kluci z petrovského áčka, když ještě o setinku vylepšili čas Jinolic. Jejich čas 17,04s bral konečné 3. místo.


Po rychlé přestavbě dráhy se mohla do zápolení o extraligové body pustit kategorie žen.

Úvodem rozjely slibně závod Výčapy, které časem 17,70s nakonec získaly 3. místo.

Po nich startující Nevcehle si špičkovým časem 16,35s nekompromisně zapsaly dalších 10 bodů a bez ztráty jediného bodu suverénně kráčejí extraligou. 

Výčapy Q tentokrát byly o něco málo horší než jejich kolegyně. 17,92s stačilo na páté místo. Nováček extraligy Vítonice opět ukázaly pěkný útok a čas 17,91s znamenal slušný bodový příděl. O velké překvapení se postaralo družstvo holek z Vitiněvsi, když dokázalo ohrozit i Nevcehli.

Super čas 16,81s znamenal s náskokem druhé místo a pravá proudařka Lucka Hlaváčková sebrala o setinu Lůci z Nevcehle nejrychlejší sestřik dne v ženské kategorii. Ten měl hodnotu 16,12s.


Letošní extraliga v mužské kategorii bude velice zajímavá. Startuje početné pole družstev, která mohou promlouvat na jednotlivých soutěžích na čelní umístění. Naopak v ženské kategorii suverénně dominují holky z Nevcehle, které zatím neztratily ani bod. Uvidíme, jak se bude vyvíjet další průběh za 14 dní ve Vacenovicích.