V Grand Prix triumfovali znovu kluci z Vlkoše a poprvé děvčata z Kuželova

Autor: Luděk Durďák (sdh.rohatec@centrum.cz), Téma: Grand Prix Hodonín
Vydáno dne 31. 08. 2010 (5041 přečtení)
Řev silných strojů, hlasivky vyhecovaných soutěžících i nadšených fanoušku požárního sportu na Hodonínsku pro letošek utichly. Okresní ligu zakončila tradičně soutěž ve Velké nad Veličkou. Na Horňácko přijelo o poslední body bojovat početné startovní pole pětadvaceti mužských a třinácti ženských kolektivů.

O titulu v mužské Grand Prix se však rozhodlo ještě dříve než zazněl první startovní výstřel. Borci z Vlkoše, dvojnásobní vítězové z uplynulých dvou let, si v minulých kolech vypracovali tak velkou bodovou rezervu, že do Velké už přijeli jen korunovat zlatý hattrick. Na jejich oslavách tak ani závěrečný nezdar nic nezměnil. „Možná už nám trošku chyběla motivace. Je těžké udržet nasazení celou sezonu, zvlášť když máte velký náskok,“ přemítá strojník vlkošských Dušan Ingr.
Předem jasno bylo i o druhé příčce, kterou si pro sebe vyrovnanými výkony během celé sezony zajistili hasiči z Čeložnic. Ani jim se ale ve Velké příliš nedařilo. Velká bitva se naopak dala očekávat v boji o třetí místo. Alespoň teoretickou šanci na něj totiž měly ještě týmy z Vřesovic, Prušánek, Petrova a Vacenovic. Nejlepší útok z tohoto kvarteta nakonec předvedli vřesovičtí hasiči. Druhá příčka ve Velké, za vítěznými borci z obce Poriadie na Slovensku, jim tak bohatě stačila na celkový bronzový stupínek. Bronz z velického asfaltu putuje pro změnu do Mistřína.
Vlkošští trojnásobní vítězové Grand Prix se ani po dovršení hattricku nevzdávají myšlenky na další úspěch. Připouští však, že to nebude jednoduché. „Konkurence jde pořád nahoru. Všechno se to vyrovnává. Přichází nové týmy, vrací se Vacenovice, Petrov se taky určitě znovu poskládá a připraví. Bude těžké zase vyhrát, ale zbraně dopředu určitě neskládáme,“ slibuje Dušan Ingr.
 

Zatímco mezi muži bylo o celkových vítězích rozhodnuto předem, průběžné pořadí ženské Disgrafik Grand Prix slibovalo pořádné drama. Děvčata z Petrova totiž měly před svými konkurentkami z Kuželova k dobru jediný bodík. Celá soutěž neuvěřitelně gradovala, oba týmy pomýšlející na celkový triumf totiž startovaly až v samém závěru. Jako třetí od konce vyběhly na osmdesátimetrovou trať hasičky z Petrova. Při svém pokusu se nevyvarovaly drobných chybiček. Jejich výsledný čas těsně přes dvacet vteřin přesto stačil na průběžné vedení. „Bylo to hop nebo trop, úplně bezhlavě jsme do toho ale nešly. Chtěly jsme samozřejmě dobrý čas, ale s rozumem. Bohužel to úplně nevyšlo,“ zhodnotila výkon Petrovských jejich velitelka Jana Trojancová.
Hasičky z Kuželova svým pokusem celou soutěž uzavíraly. Narozdíl od děvčat z Petrova jim od startu vše klapalo jako na drátkách a výsledným časem 18,98 rozhodly nejen o svém vítězství ve Velké nad Veličkou, ale také o premiérovém celkovém triumfu v okresní lize. „Je to emoční výbuch, hrozná úleva a nádhera zároveň. Byly jsme před startem mírně nervózní, ale spoléhaly jsme na naše stabilní výkony, které jsme během celé sezony předváděly. Jsme šťastné, chce se nám všem brečet,“ radovala se kuželovská Dana Hudečková. Za Kuželovem a Petrovem nakonec třetí místo v Grand Prix obsadily děvčata z Hovoran.

 

Fotoreportáž ze soutěže ve Velké nad Veličkou:

 

Hasiči z Vacenovic B svůj útok nesplnili, doplatili na chybu na koši.

Nenašroubovaný koš byl příčinou nezdaru i týmu Velké nad Veličkou B.

Neplatným pokusem skončil také útok Hrubé Vrbky, tentokrát za nezdarem stály nespojené béčka.

V sérii neplatných pokusů pokračovali i Ratíškovice C. Nedařilo se na rozdělovači.

Vacenovice C obsadily celkově 7. místo, čas na pravém proudu by jim však stačil na pohodlné vítězství.

Čeložnice skončily 11., o lepší umístění je připravilo zdržení na sání.

Také útok vlkošského Béčka pozdržel pomalejší zadek. Čas 22,91 pak stačil pouze na 10. místo.

Povedený koš Ratíškovicím B k úspěchu nestačil, zklamal pravý proudař.

Bratřejov se zdržel už na koši, nakonec svůj útok dokončil, ale kvůli kratší hadici byl tým následně diskvalifikován

Předem jasní vítězové z Vlkoše rozběhli svůj útok solidně, vypůjčený pravý proudař, ale k terčům nedoběhl.

Parádní útok s výsledným časem 18,72 předvedli hasiči z Vřesovic. Stačil jim na 2. příčku.

Také Prušánkám B chybělo k dobrému výsledku srazit oba terče. Levý proudař sestřelil v čase 19,47.

Klukům z Rohatce se na závěr sezony podařilo zaběhnout letošní maximum. Časem 19,70 obsadili 6. místo.

Mladý tým z Kozojídek na nejlepší nestačil, díky výpadkům favoritů, ale přesto vybojoval premiérový bodík do Grand Prix.

Problémům na proudech se nevyvarovali ani borci z Petrova. Zatímco na levé straně se jim podařilo srazit terč v čase 18,39, pravý proudař prostříkal více než deset vteřin.

Nově se tvořící ženský tým Ratíškovic si ve Velké zaběhl osobní rekord. Čas 21,87 stačil ve vyrovnané soutěži na 7. místo.

Děvčata z Hrubé Vrbky bojovala o celkové třetí místo v okresní lize. Dvou a půl vteřinový prostřik na levé straně, čas 22,10 a až 8. místo, ale jejich šance zhatil.

Povedený start a následně i slušný útok v čase 20,80 předvedly holky z kuželovského Béčka. Z Velké si nakonec odvezly bronz.

Děvčatům ze slovenské Senice se útok příliš nepovedl. Pád jedné z proudařek jen několik metrů po vyběhnutí od základny tým zdržel natolik, že skončil až desátý.

Na rozdělovači chybovaly i hasičky z Rohatce. Čas 24,00 na lepší než 13. místo tentokrát nestačil.

Petrovjanky bojovaly o celkový triumf. Pár drobných chybiček a především trošku pomalejší rozdělovač jim nedovolil dosáhnout lepšího času než 20,04, ten nakonec stačil "jen" na 2. místo.

Děvčata z Kuželova udržela pevné nervy, vyvarovala se chyb a časem 18,98 brala nejen první místo na soutěži ve Velké nad Veličkou, ale i v celkovém pořadí Disgrafik Grand Prix.