Premiérový Apríl Cup putuje na Horňácko

Autor: Luděk Durďák (sdh.rohatec@centrum.cz), Téma: Grand Prix Hodonín
Vydáno dne 03. 05. 2011 (6155 přečtení)
Netradičně, už poslední dubnový den, odstartovala nová sezona požárního sportu na Hodonínsku. Dvanáctidílný seriál Grand Prix se rozběhl v perfektně připraveném areálu ve Vacenovicích. Premiérový Apríl Cup přilákal na tři desítky družstev mužů a žen.
Hned první ligové dostaveníčko ukázalo, že kostky nebo lépe řečeno hadice budou možná letos vrženy trošku jinak než v předešlých letech. Na místa tradičných favoritů se dravě cpou další týmy. Celá liga se navíc zdá být čím dál víc vyrovnaná.
Ale pojďme postupně…Úvodní pokus soutěže obstarali domácí, konkrétně tým B. Jeho snaha, ale skončila poměrně záhy, když se nepodařilo spojit dopravní vedení.

První platný pokus, tak zaznamenali až kluci z Velké nad Veličkou, časomíra se po sestřelení poměrně těžkých terčů, zastavila na hodnotě 19,68 a to nakonec stačilo na 7. místo. Vůbec se nedařilo loni celkově druhým Čeložnicím. Po zaváhání na savicích dokončili borci z Kyjovska svůj útok těsně pod hranicí třiceti sekund a mezi týmy s platným pokusem obsadili poslední 18. místo.
Velmi nadějně dlouho vypadal útok kluků z Mistřína. Mladý a ambiciózní tým zaznamenal vůbec nejrychlejší čas dne 17,45, bohužel však jen na levé straně. Pravý proudař prostříkal téměř tři vteřiny a čas 20,20 stačil jen na konec první desítky.

Mnohem lépe si vedla stálice mezi týmy z Hodonínska, hasiči z Petrova ukázali na úvod sezony slušnou formu i potenciál. Za výsledek 18,89 si z vacenovského pažitu odvezli 4. příčku.

Zahájili tak sérii velmi pěkných útoků. Hned po nich totiž vystartovali kluci z Vřesovic. Loni celkově třetí tým, předvedl, že i pro letošek s ním bude třeba počítat. Precizní a bezchybný výkon všech sedmi členů družstva završili časem 18,27. Ten v tu chvíli znamenal jasné vedení. V maximálně vyrovnaném dopoledni, ale nakonec stačil „jen“ na bronz.

Jako sedmí si své nádobíčko připravovali trojnásobní celkoví vítězové Grand Prix, hasiči z Vlkoše. Vlkošáci ale nezahájili sezonu úplně nejlíp, pár dnů před soutěží přišli kvůli zranění o borce na rozdělovači a ani ve Vacenovicích to nebylo ideální. Nedotažené proudy těžké terče neodpouští a časomíra se tak po jejich útoku zastavila na hodnotě 19,41, za což si odvezli 6. místo.

S osmičkou šli na start velcí favorité – hasiči z Vések na Uherskohradišťsku. Podle organizátora a komentátora soutěže v jednom Pavla Bábíka, dokonce žhaví kandidáti na pokoření traťové rekordu 16,78. Vésčanům se však tentokrát nedařilo, pád pravého proudaře pár metrů od základny zhatil jakékoliv šance na dobrý výsledek. Kluci tak skončili v poli poražených.

Solidní útok naopak předvedl druhý tým Velké nad Veličkou. Družstvo složené z části z dorostenců a z části ze starých zkušených harcovníků, si časem 20,54 vybojoval první bodík do pořadí Grand Prix.

To už si základnu připravoval první tým Vacenovic. I v jeho případě se v družstvu setkává dravé mládí s ostřílenými a protřelými vlky. Nedostatkem sebevědomí tento kolektiv rozhodně netrpí a doma ukázal, že v něm dřímá velká síla. Nebýt prostřiku na levé straně, mohl být jeho vstup do sezony excelentní. Výsledek 18,26 přesto o jedinou setinu pokořil Vřesovice a dlouho to vypadalo i na celkový triumf. Nakonec však ve Vacenovicích zůstal pohár za 2. místo.

Série slušných útoků přitom ještě nekončila. Jako jedenáctí se na platě připravovali hasiči z Rohatce. Tým kolem Ladě Matějíčka prošel před sezonou několika změnami. Omlazený mančaft zahájil ligu velmi solidně. Plynulý a na pohled pěkný útok dokončili kluci časem 19,19 a v celkovém pořadí uzavřeli první pětku.

Po Rohatci následoval Mistřín B. Také mistřínská rezerva ale doplatila na těžké terče, když levý proudař oproti svému kolegovi umýval desku o tři vteřiny déle. Čas přes třiadvacet vteřin stačil jen na 15. místo.

Podobně se vedlo i spolufavoritům z Pasohlávek. Kluci zpod Pálavských kopců doplatili na chybu košaře a s výsledkem 21,30 rozhodně spokojeni nebyli.

Ve velmi dobrém světle se naopak předvedli hasiči ze Svatobořic. Kolektiv, který stále teprve sbírá zkušenosti, se blýskl solidním časem 19,90 a zaslouženě vybojoval 9. místo a první body do pořadí Grand Prix.

A pak to přišlo. Základnu si začali chystat Vrbčani. Kluci z Horňácka jakoby chtěli všem jasně ukázat, že loňská nevydařená sezona je minulostí a letos je s nimi potřeba počítat. Od startovního výstřelu sedmičce z Hrubé Vrbky vše klapalo jak na drátkách a když se po sestřelení terčů časomíra zastavila na hodnotě 18,20, leckomu spadla čelist. Jejich čas už nikdo překonat nedokázal. Hasiči z Vrbky si tak zaslouženě z Vacenovic odvezli 1. místo a patnáct bodů do tabulky Grand Prix.

Přestože do konce soutěže ještě zbývalo šest pokusů, pořadí na čele se už nezměnilo a to i přesto, že na svůj pokus čekali například borci z Vrbětic na Zlínsku nebo Prušánek. Oba týmy skončily až ve druhé desítce. Do té první se nakonec ještě se startovním číslem 21 prokousali další přespoláci, konkrétně hasiči z Mladcové na Zlínsku. Časem 19,82 obsadili 8. místo, stejně jako Vrbětice, se ale o lepší umístění připravili velkým prostřikem na jednom z terčů.

Grand Prix pokračuje druhým dílem už tuto neděli 8. května soutěží ve Vlkoši.