Na noční soutěži v Tučapech padaly rekordy

Autor: Petr Růžička (@), Téma: Táborská hasičská liga, Zdroj: www.thliga.cz
Vydáno dne 05. 07. 2011 (2723 přečtení)
V sobotu 2. července 2011 pořádali dobrovolní hasiči z Tučap již VIII. ročník noční hasičské soutěže v požárním útoku. I když počasí moc nepřálo, nakonec o putovní pohár obce Tučapy bojovalo 16 ženských a 41 mužských družstev. Běhalo se na hlavním fotbalovém hřišti střídavě ze dvou základen. Soutěžící ji museli opustit do 4 minut. Na dodržování pravidel THL dohlížel hlavní rozhodčí J. Šustr. Čáru stříkání kontroloval J. Čihák a koš J. Janoušek. Časomíra přijela opět ze Strmilova.

V půl deváté večer začala soutěž žen. Ta probíhala ještě za světla. Hned od začátku bylo jasné, kdo tuto kategorii vyhraje. Jakto? Protože dvorecké holky předvedly perfektní výkon, který dokončily za rekordních 17.04 s. Však si vítězství i první „sedmnáctku" zasloužily. Řadu let na sobě tvrdě pracují a stále se lepší. Dvorce „A" jsou tímto od soboty ligovým držitelem nejlepšího času na sklopné terče. Druhé se umístily ženy z Kamenice nad Lipou. I s malým zdržením na levém proudu sestříkly terče v čase 19.04 s. Těsně za nimi s časem 19.08 s skončila děvčata z Chotěmic, která ještě udržela celkové vedení o 1 bod. Čtvrté místo patřilo Chrbonínu. Časomíra zobrazila výsledný čas 19.22 s. Páté ve výsledkové listině byly ženy z Mydlovar z Českobudějovicka za čas 21.69 s. Na šestém místě skončila Nová Včelnice za výkon v limitu 22.15 s. Děvčata z Tučap ukázala domácímu publiku také hezký čas. Činil 22.35 s. Osmé místo si odvezly Košice „A". Pravá proudařka sestříkla terč za 23.27 s. Z Českobudějovicka dorazili Křenovice, které s prostřiky na obou proudech docílily času 27.45 s. Desítku umístěných uzavíraly ženy z Kozmic. Bohužel čas pravého proudu byl 28.77 s. Dále skončila Želeč kvůli chybě na PP (34.58 s), Zhoř s chybou na LP (46.15 s) a taktéž Košice „B" dorost (48.52 s). Nedokončený pokus měly ženy z Bystřice od Benešova a družstvo z nedalekých Dvorců „B", za nezapojení rozdělovače. Diskvalifikované byly ženy z Oltyně na Táborsku, které jako jediné soutěžili s mašinou PS12.

Po krátké pauze následovaly útoky mužů. Ty už měli podmínky noční soutěže. Jen na několika málo místech byla trať osvětlena. Bylo zde hned několik kandidátů na vítěze. Nakonec si v Tučapech ukořistili zlato muži ze Sedlatic z okresu Jihlava. Zvítězili zde již po třetí. Jejich výkon byl na noční soutěž velmi překvapivý. Byl tak výborný, že jím pokořili rekord dráhy (17.29 s), který drželi do roku 2009 oni sami. Za to obdrželi od pořadatelů finanční prémii 1000,- Kč. Časem 16.40 s se dostali dokonce na 1. příčku nejlepších časů THL. Na stříbrném postu se umístila Želetava z Třebíčska. Jejich výsledný čas 17.48 s byl 3. nejlepší čas dráhy za 8 let trvání této soutěže. Bronzové místo vybojovali kluci z Jankova od Benešova. Perfektní sestřiky terčů zajistili čas 17.79 s. Další stejně dobrý čas dali muži ze Žďáru. Čas 17.87 s je doposavaď jejich letošní nejlepší výkon. Dostali se jím do celkového vedení v THL. Páté místo obsadili Dvorce „A" za čas 18.15 s. Šesté místo za čas 18.16 s si odvezla bratrská obec Tučap u Vyškova. Sedmičku obsadil Chrbonín „A". Dobrý výkon byl završen rychlými sestřiky terčů v čase 18.27 s. Muži ze Řepče skončili na 8. místě, poté co dali čas 18.40 s. I muži z Jaronic na Českobudějovicku si dali osobní rekord, který činí 18.74 s. Desáté místo obsadili současně 2 družstva. Čas 19.22 s měli muži z Kamenice nad Lipou a ze Dvorců „B". Domácí tým Tučap „A" docílil na levém proudu času 19.44 s. Ale i tak sklidili velký potlesk. Třinácté místo patřilo Stoklasné Lhotě. Díky času 19.57 s se posunuli v celkovém pořadí zase o něco výše. Křenovice z okresu ČB zastavili časomíru na 19.96 s, což byl poslední čas pod 20 vteřin. Patnácté místo za čas 20.09 s ukořistili muži z Ústrašic na Táborsku. Dále se umístilo dalších 22 družstev v rozmezí od 20 do 50 vteřin. Dosavadní „leadři" THL, muži z Chotěmic, nedokončili jejich pokus. Jeden ze 7 členů týmu se opozdil na základně, čímž zkrátil celkové vedení a LP nemohl srazit terč. Ocenění tzv. „Tučapského šneka" za nejhorší platný pokus v limitu vyhrál „Hugo team" z nedalekého Hlavňova. Jako vždy soutěžil s mašinou PS8. Výsledný čas činil 1:01.11 s.

Závěrem noci následovalo ještě finále 5 nejúspěšnějších družstev v mužské kategorii. Vyhrálo ho družstvo Žďáru s časem 17.35 s. Čas 19.11 s dali na 3B hosté z Tučap. Třetí místo obsadila Želetava za čas 19.16 s. Jankov a Dvorce „A" bohužel svůj útok nedokončili. Soutěžilo se o živé sele, sudy piva a spoustu hodnotných cen.


Do 30-ti minut proběhlo vyhlášení noční soutěže. Vítěz základního kola, tedy tým Sedlatic, získal věčně putovní pohár „Memoriálu Jaromíra Kuttelwaschera", který do soutěže věnovala rodina zesnulého starosty obce. Zvlášť byla vyhodnocena soutěž v kategorii PS12 bez úprav. Zúčastnilo se jí 6 družstev. Vítězný čas činil 30.16 s a dalo ho družstvo Vesců u Soběslavi. Předávali se ještě ceny za doprovodné soutěže. Tipovací soutěž o uzenou vepřovou kýtu vyhráli muži z Nové Včelnice, kteří tipovali sami sebe, že dají nejbližší čas k 21 vteřinám. Řepeč zase byla nejblíže vítěznému času v mužské kategorii, za což dostala 1 litr rumu. Dále hlavní rozhodčí vylosoval družstvo Želče, která získala sud piva. Nakonec byli oceněni nejlepší proudaři a to Kateřina Vejdová ze Dvorců a Zdeněk Nerad ze Sedlatic. Celá soutěž byla zakončena ohňostrojem.

Po čtrnáctidenní pauze, tedy 16. července 2011 se koná denní soutěž v Kozmicích na fotbalovém hřišti. Start je ve 13:00 hodin. Všichni jste srdečně zvání, jak soutěžící, tak i publikum!

Průběžné celkové pořadí:
Muži: 1. místo Žďár (102 b) , 2. místo Chotěmice (97 b), 3. místo Chrbonín "A" (76 b), 4. místo Řepeč (68 b), 5. místo Tučapy "A" (64 b).
Ženy: 1. místo Chotěmice (96 b), 2. místo Kamenice n/L (95 b) , 3. místo Chrbonín (79 b), 4. místo Nová Včelnice (71 b), 5. místo Zhoř (53 b).


Napsala Marcela Smolíková - SDH Chotěmice