Ročník 2002

Webmaster

9. kolo Velké ceny Blanenska
Autor: Aleš Havelka  09. 09. 2003
     9. kolo VCB hostil Sychotín. V základní soutěži mužů kraloval Plumlov. Ve finále o vepřovou kýtu prostřikem přenechal cenu borcům ze Širokého Dolu.
Komentář napsal Kamil - Šošůvka.

První neděli v září se konalo 9. kolo Velké ceny Blanenska v Sychotíně. Jednalo se o druhý ročník této soutěže a první ročník zařazený do VC Blanenska.Po loňských povodních kluci dokázali výborně upravit trať bez větších hrbů a nerovností. Jedinou nevýhodou byla snad až příliš prašná škvára v okolí tratě. Jinak trať byla travnatá, místy prosypaná a urovnaná prosívkou, okolí základny zpevněné dlaždicemi a výborně připravené. Odvodňování hadic mimo závodní plochu prováděla pomocná technická četa. Terče pro většinu družstev dobře známe, ale zrovna v Sychotíně v kombinaci s větrem a větší vzdáleností od terčů velmi nevyzpytatelné.
Jako první vystartovali muži a první družstvo se začalo chystat přesně ve dvanáct hodin, za to patří pořadatelům velká pochvala, tak jako za dodržování čtyřminutové přípravy a s tím spojený rychlý průběh závodu. Soutěže se zúčastnilo 37 družstev a z první dvacítky startujících se dají vyzvednout pouze útoky družstev z Němčic, které startovalo jako osmé s výsledným časem 19,91, Širokého dolu A a B s časy 19,98 a 20,69 a Bělče-Křeptova s časem 20,36. Více se očekávalo především od favoritů a vedoucích družstev VC Blanenska, především od kluků z Černovic, kteří závodí v obrovské formě, ale také od Žernovníku a Senetářova. Zklamali i další favorité z okolních okresů jako například Starý Lískovec nebo Soběsuky. Všichni skončili v pozadí kvůli technickým problémům na vedení, případně vůbec nedotáhli a dlouhou dobu se prali s terči. Ze zbytku startovního pole se pěknými časy předvedli kluci z Horního Poříčí, kteří předvedli 20,41 a domácí, kteří startovní listinu uzavírali, dali 20,79. Nakonec v soutěži zvítězili kluci z Plumlova, kteří byli nejprve vykázáni pro malou šířku hadic, ale rozhodčí jim, dle mého názoru v rozporu s pravidly, dali ještě jednu šanci, ve které předvedli, že útoky opravdu umí a ukázali nejlepší čas soutěže - 18,30. Ještě bych chtěl klukům z Plumlova vzkázat, ať příště zkusí protestovat trošku s rozumem a ne si vylévat svůj, dost bohatý, slovník sprostých slov na rozhodčím. Pětice nejlepších mužů, do které patřili: Plumlov, Němčice, Široký Důl A, Běleč-Křeptov a Horní Poříčí si to rozdali ještě jednou v superfinále na dvě hadice „B“ o pěknou uzenou kýtu a něco na zapití k tomu. Tuto soutěž vyhrálo družstvo Širokého Dolu časem 16,20, na druhém místě bylo Horní Poříčí - 16,66 a třetí skončil Plumlov - 16,80.
Po soutěži mužů byli na řadě ženy. Účastnilo se 17 družstev žen, což je na naše poměry velice pěkná účast. Jako třetí startovalo družstvo Bělče-Křeptova, které svým časem 20,78 soutěž nakonec vyhrálo. Pěkné časy předvedla také družstva Dětkovic - 21,47 a Žernovníku, kterému stačil na třetí místo čas 22,61. Tak jako v soutěži mužů, i zde se nevedlo favoritům. Vedoucí družstvo celkového pořadí, holky ze Sebranic hodně prostříkaly a nakonec se umístily až na 9. místě. Domácí slečny také určitě nebyly spokojeny, když jim po pádu koše do kádě byl zvednut červený praporek.
Soutěž byla výborně zorganizována. Diváci měli perfektní přehled na trati díky rozmístěným lavičkám, panovala zde výborná atmosféra díky dobrému ozvučení a výbornému komentáři a komentátorovi, který jako jediný dokázal hlásit průběžné mezičasy, což je pro ostatní soutěžící družstva velice zajímavé. Také bych chtěl pořadatele pochválit za velké množství cen, kterými byla odměněna vítězná družstva. Menší připomínku bych měl pouze k občerstvení, kde se zřejmě podcenilo množství návštěvníků a s tím spojené velké fronty u stánků s nápoji a mírně studené pokrmy z udírny.