Ročník 2002

Webmaster

11. kolo VC Blanenska ve Žďáře
Autor: Aleš Havelka  29. 09. 2003
     Těžká trať ve Žďáře prověřila kvality družstev.O první místo se nakonec podělili Šošůvka a Stanoviště.

Předposlední žářijovou neděli se konalo předposlední kolo VC Blanenska. Tentokrát se pořadatelství ujal Žďár. Tato soutěž byla přesunuta z původního termínu v červenci z důvodu zničené silnice při silných průtržích. Takže na soutěžící čekal zbrusu nový koberec a známý kopec. A na návrší pochopitelně známé těžké terče z Němčic. Nikdo tedy nečekal žádné extra časy.
První výtku, kterou mám k této soutěži je čas začátku. Vzhledem z počtu družstev, který letos sjíždí soutěže VC, se začínalo hodně pozdě (cca 13:15).My jsme třeba dorazili domů až za tmy. Pozdní začátek měl za následek další nepříznivý efekt a handycap pro později startující družstva. Běhá se totiž na západ, takže proudaři z posledních družstev proti slunci terče vůbec neviděli. Mohu jen doporučit začátek na příští rok alespoň o hodinu dříve.
Jako první se do boje s kopcem pustily ženy. A hned první útok domácích děvčat nasadil laťku hodně vysoko a pro všechny bylo překvapením, že dokonce nejvýše. Jejich čas 22,45s se již nikomu nepodařilo pokořit. Jejich času se dokázaly přiblížit pouze děvčate ze Žernovníku časem 22,92s. Pěkně rozběhnutý útok měly holky ze Sychotína.Výstřik byl vzhledem k trati za výborných 19,60s. Ale levá proudařka prostříkala až na 3.místo časem 23,51s. Jako poslední běžely holky z Horního Poříčí.Na start musely nastoupit se zapůjčenou technikou od Bohuňova, proto jejich mašina byla na cestě z MR z Olomouce. Útok byl velmi pěkně rozběhnut, ale prostřik na pravém proudu odsunul holky až na 8.místo.
V ktegorii mužů byl začátek soutěže dosti nezajímavý. Hodně se kazilo, z prvních deseti družstev dokončilo útok pouze 6 družstev. Z první desítky zahrozili jen Němčice časem 21,96s. Z prvního místa je však odsunul s číslem 15 startující Starý Lískovec (21,87s). Ani tento čas nestačil na stupně vítězů, protože většina favoritů startovala až kolem 30. Jako první ze silné skupiny odstartovala Šošůvka. Kluci promíchali výrazně sestavu a změna se vyplatila.Časem 21,08s se ujali vedení. Po Šošůvce startovali Černovice a takticky podrženou vodou na stroji se zařadili hned na druhé místo časem 21,16s. Předposlední běželi borci ze Stanoviště. Opět s netypickým čekaním na středu savic předvedli identický útok se Šošůvkou a připravili pořadatelům problém jak půlit krásný putovní pohár. Jako poslední k útoku nastoupili čerství vícemistři ČR v PS a mistři ČR v požárním útoku. Pochopitelně je řeč o družstvu z Horního Poříčí. Místo pěkného útoku však kluci předvedli co všechno se dá na útoku pokazit.
Dosti velkým sklamáním pro soutěžící družstva bylo slavnostní vyhlášení. Při pohledu na rozsáhlý soupis sponzorů většina očekávala obrovskou škálu cen.Opak byl pravdou. Na nejlepší družstva čekali "jen" obálky s penězi a skleněné vazy, které ani netvořili nějakou souvislou řadu. Každý byl úplně jiný. Snad se kluci nebudou zlobit, že jsem se tak kriticky vyjádřil k výhlášaní,ale během celého seriálu jsme si již zvykli na určitý standard a pestrost cen.