Firesport
Firesport
   Firesport soutěže    

  Ročník 2011
 Výsledky soutěží
 Rozpis soutěží
 Celkové pořadí

  Kalendář soutěží

  Jiné ročníky
 Ročník 2009
 Ročník 2008

  Webmaster

 
 
 6. kolo ZČHL Janovice nad Úhlavou 19. 7. 2008  
Autor: Redakce ZCHL  25. 07. 2008
          Na závody v Janovicích nad Úhlavou jsme všichni zvědaví. Na dráhu, na atmosféru, na pořadatele, na areál v objektu bývalých kasáren, kde to někteří z kluků dobře znají z dob minulých. Vznik městečka se datuje rokem 1290, kdy zde byla vystavěna tvrz obehnaná vodním příkopem. Do roku 2004 byly Janovice armádním městem, původní vojenský – pro dnešek tedy závodní - prostor se přestavuje na průmyslovou zónu. Janovice nejvíc zviditelnil Miroslav Švandrlík ve svém známém románu Černí Baroni. Jak by asi řekl známý major: „Čo bolo, bolo, terazky sme tu, na šiestom kole ZČHL.“
 


     

     Rozlehlou otevřenou plochou uvnitř kasáren to pěkně protahuje, i přes sluníčko je mikina a šusťáky tak akorát. Plochy podél dráhy se rychle zaplňují jednotlivými mančafty, spousta jich dnes nestaví přístřešek – jednak zřejmě kvůli větru, není ani takový hic a ušetří si tak práci se skládáním. Nástup proběhne na čas. Státní hymna letí travnatou plochou a rozléhá se po přilehlém „buzeráku“. Ne všichni diváci a bohužel i závodníci však vědí, co se sluší a patří. Vrcholem všeho je dnes členka jednoho z mančaftů, která při hymně v klidu sedí pod přístřeškem, nohu přes nohu, nehne ani brvou a porcuje oběd. Člověku se z toho dělá až nanic, jenže …na otevřené ploše jaksi není kam.  

     Toi Toiky jsou tu jen dvě. Po ránu to jde, ale k polednímu začíná vzduch v plastových domečcích houstnout a ke konci závodů je to bez plynové masky o zdraví. Tím hůř, že kolem není jediné křovíčko, kam by šlo zapadnout a všichni tak prostě musí sem.

     Husto není jen na záchodech. Ohlášená závada tiskárny se ještě ani nestačí dát do pořádku, když vypoví službu půjčená časomíra a ….začátek je o hodinu odložený. Pořadatelé si jako nováčkové očividně vybírají jeden pech za druhým. Problémy s technikou lze jen stěží předvídat či ovlivnit, organizace v zázemí funguje velmi dobře. Obsluha u stánků je milá a hovorná, domácí bramboráčky se někomu mohou zdát méně slané, jinak jsou ale výborné stejně jako kuřecí steaky. Ještě že tak! Po téměř hodinovém posunu prvního startu je hladovců víc než obvykle…

     I domácí se zřejmě těší na oběd, organizace závodu zmáhá. Po dvou ulitých startech v úvodním útoku dnešního kola ani nemusejí motat hadice – NP. 

     „Chvátej pomalu,“ jako by si před startem řeklo mužstvo z Bystřice. Závodník na trojáku to s během opravdu nepřehání, na určené místo se nedostane. Proudaři jsou rázem vykrácení, což v kombinaci s bočním větrem nemůže dopadnout dobře. PP nesundá vůbec – NP.

     Strážovské „áčko“ to je jiné kafe! Jak to ti kluci dělají, že svůj útok pokaždé tak parádně rozběhnou?! Špičková práce na zadku, mašina tlačí vodu vpřed. Příliš rychle. Strážováci zřejmě trochu podcenili neznatelné převýšení. Rozdělovač skončí dost daleko, proudy rovněž nezakleknou úplně na místech. Ještěže jsou kluci na proudnicích tak šikovní! 17:91 (LP dokonce 17:35) jim dnes stačí na 2. místo.

     Základnu si připravuje…, kdo to…aaaa, Žákava je tu dnes inkognito. Nové slušivé dresy v modrých barvách snad chlapcům dopomohou k překonání věčné smůly. Natěšeni na útok první start ulijí. Druhý pokus rozběhnou přímo ukázkově. Troják zapojuje béčko za plného běhu. Podaří se a je na místě! Diváci jen „áchnou“ stejně jako při sestřiku pravého proudu – 17:35! Pravý proudař…prostříká vteřinu a půl – 19:11. Sen o osobáčku na ZČHL se opět rozplyne – kluci umí sedmnáctku zatím jen na domácí půdě. ( Minulý týden 12.7. v Žákavé vyhráli s časem 17:62. ). I tak je 7 místo jejich nejlepším letošním umístěním.

     Výborně klapne základna Strýčkovicím. Rychlá voda jim jde za patami, troják položen, voda na terčích – skvělý sestřik! Ale co to? Čas běží stále… Na levém terči časomíra nesepla, a tak je klukům rozhodnutím rady ZČHL povolen druhý pokus.

     Závodníky jako by dnes od startu popoháněl vítr v zádech – i závodníkům z Mokroušů se podaří první start ulít. Při druhém béčkař uklouzne, ale stíhá zapojit i doběhnout v pohodě. Jeden z proudařů pár desítek prostříká, i tak jim čas 19:02 (LP 18:67) zajistí skvělé 4. místo (doposud letos nejlépe 8.).

     Se sedmičkou startují Krašovice. Nabíračka se moc nepovede, mašina zakucká, což rozhodně není nachlazením z povětrného klima. Ještěže tak! Kluci na proudech to měli akorát, obzvlášť pravý dobíhá zároveň s vodou – 19:13 (LP 18:93), což jim dnes stačí na 8. místo.

     Košař z Louňové trochu zaváhá, rychlý a přesný náběr to naštěstí dožene. Útok šlape jak hodinky od mašiny až k proudům – oj, oj, pravý zaváhá a prostříká se k času 20:11 (LP 18:55) – 12. místo, lepší 4 bodíky než nic.

     Setecké útoky nepatří k nejrychlejším na lize, ale verva s jakou se do nich pouštějí, je obdivuhodná. Jdou spíš na jistotu, jen košař má vzadu trochu honičku. Proudaři jsou na místech, pak už sundají rychle – 20:49 (PP 19:74) a chlapi ze Seče urvou první letošní bodík za 15. místo.

     Pravý proudař z Obory zaspí na základně. Béčkař to v rámci kamarádské výpomoci spolehlivě zamaskuje uzlem na hadicích, což vykrátí troják i oba proudy. Ačkoli se kluci snaží a dotahují ve třech, výsledkem je pouze neplatný pokus – NP.

     Jedenáctému mančaftu z SDH Nýrsko neulije závodník nýbrž startér, který se zřejmě omylem ustřelí. Troják se hodně zdrží na základně, a pak doběhne pouze ke druhé značce. V ženské kategorii by to stačilo, tady vykrátí všechny ostatní před ním. Kluci to rovnou vzdají – NP.

     Startér pošle na dráhu Strýčkovice k druhému pokusu. Ten se zdaleka nepovede jako jejich první. Béčkař zapojuje za běhu, kluci to sice dotáhnout téměř až k čáře nástřiku, ale proudaře se jim tentokrát podaří poněkud ulít. Pravý prostříká – 26:06 (LP 19:06), s čímž se usídlí na nebodovaném 20. místě.

     Ani béčkaři z Bílenic&Dražovice se dnes nedaří, zapomene smyčku na základně. Štěstí, že strojník uvážlivě čeká s vodou. To ovšem celý jejich útok zpomalí, pravý proud navíc prostříká - 22:98 (LP 20:51) a 19. místo.

     Po výběhu Bezděkova pod Třemšínem se rozhostí zvláštní ticho. Těžko říct, zda je to jen zdání po hlasitém roztleskávání a nebo i příroda tichne, když na dráhu vybíhá jeden z favoritů ZČHL. Ani jim ale Janovice moc nesednou. Smyčka na béčkových hadicích vykrátí celý útok, pravý proudař lehce prostříká – 19:45 (LP 18:42). Čas nic moc, ale pro dnešek 10. příčka.

     Je opravdu zajímavé, někdy je výsledková listina doslova nabitá osmnáctkami, ne-li sedmnáctkami, a dnes i 19ka stačí k slušnému bodovanému místu.

     A to vypadá janovická dráha velice dobře! Trávník tak akorát, nikde žádné zrádné louže ani holá místa. Počáteční chaos při vylévání hadic se díky aklimatizaci janovické „technické čety“ rychle mění na velice dobře zorganizovanou součást útoků. Zdržení na začátku závodu je ovšem znát a odpoledne se začíná být únavné.

     Naštěstí je pořád na co koukat! Některé mančafty neodhadnou mírné převýšení a silný boční vítr a jejich útoky by se směle mohly ucházet o kameru z „Neváhej a toč“ .

     A taky co poslouchat! Pytlík je sice Pytlík, chybí nám tu jeho nezaměnitelný hlas, ale Honza Adamec se za mikrofonem opravdu snaží. Občas nás přehršlí informací trochu zahltí, na druhou stranu člověk se při některých komentářích vyloženě pobaví: …“už jsem z těch jmen pif (místo paf)“…, …“prostřik bude kluky určitě mrazit (místo mrzet)“…, …“klukům to na 3B běhá lípe (místo lépe) než na 2B“….

     Béčkařům to v Janovicích očividně nesedí. Ten z Hubenova se nám do hadic tak trochu zamotá. Závodník na trojáku ovšem předvede moc pěknou práci, proudaři rovněž – 19:37 (LP 18:52) a slušné 9. místo hned za okrskovými rivaly z Krašovic.

     Horní Kamenice načíná sérii NPéček – neplatných pokusů. Super práce na koši a nabíračce jim není nic moc platná. Béčkař sice trochu zaváhá, základna ale klapne. Levému proudaři se nezdaří zapojit proudnici – NP.

     Strážov „B“ to zřejmě okouká – jak smyčku na béčkách tak nezapojení proudnice. Tentokrát na PP, kterému se pak z velké dálky nepodaří sestříknout – NP.

     Do třetice Kout na Šumavě. Košař se očividně rád osvěží v kádi, spojky na základně klapnou jedna báseň. Po delší době mají kluci výborně rozběhnuto! Závodník na trojáku nestíhá doběhnout až ke značce a pravý je snad začarovaný – opět nezapojená proudnice – NP.

     Mnohem lépe jsou na tom Únětice. Košař sice šroubuje nadvakrát, ale dopředu jim to běží skvěle, tak aspoň stihnou parádně natáhnout celé hadicové vedení – 19:62 (PP 18:59) a  kluci si mohou připočítat  5 bodů za 11. příčku. 

     Dolní Hradiště nám předvede koukavý útok bez viditelných chyb. Chlapci mají moc pěkně rozběhnuto, proudaři zaklekávají právě včas – 20:14 (LP 20:04) a bodované 13. místo je jejich.

     Ani Holoubkov se nenechá zahanbit. Troják zapojuje béčko za běhu, načež dotahuje i s vodou. Pravému proudu se povede skvělý sestřik v čase 19:72, což by dnes na pár bodů stačilo. Škoda prostřiku levého proudu – 22:19 (18. místo).

     Kluci z Vřeskovic se už zřejmě dostali z krátké krize. Rozběhnuto mají na výbornou! Jen rozdělovač se zdrží na základně, a pak si při běhu celou dobu šlape na levé céčko. Čas 19:03 (LP 17:45) na to nevypadá, ale dnes bohatě stačí na 6. příčku.

     Špičkově to rozběhnou Brodeslavy! Voda je vpředu akorát včas, pravý terč se rozsvítí téměř okamžitě – 18:72. Levý proudař hodně prostříká, což je škoda, protože kluci přijdou o cenné bodíky – 20:91 a 17.místo.

     Ani Hůrky na tom se spoji nejsou špatně. Troják ovšem nezapojí béčko, proudaři ho přes  céčka doslova táhnou vpřed. Než se podaří spojku zacvaknout, stačí zkropit několik přihlížejících mančaftů a diváků. Za 57:34 jim náleží poslední 21. příčka před neplatnými pokusy.

     Horní Lukavice dnes přijela „na zkoušku“. Tým, který od začátku sezóny provází smůla a teď i nepříjemné  úrazy, je poslepovaný, jak se dá. Útok však dopadne nad očekávání dobře. Vynikající práce na základně! Horní Lukavice doslova vstává z mrtvých a s časem 17:86 (LP 17:42) si zajistí (pro letošek poprvé) příčku nejvyšší – 1.místo!

     SDH Malinec se v Janovicích taky zadaří! Béčkař jde do toho vyloženě po hlavě, cestu si krátí elegantním kotrmelcem. Kluci zamakají a na čase je to znát – 19:02 (LP 18:89) a budou se tak společně s Mokrouši dělit o bramborové 4. místo. Zřejmě se jim vyplatila důkladná rozcvička - jeden ze závodníků nám během dne předvede parádní přeskok přes vymezovací pásku dráhy ve výši skoro metr a půl!

     Druhé nýrské družstvo (těžko říct, které z nich je „A“ a které „B“) si vede mnohem lépe než jejich kamarádi. Vzadu mají trochu problémy, voda mohla být rychlejší. I tak to není špatný výsledek. S časem 20:89 (LP 20:62) končí těsně za bodovanými místy – 16. příčka.

     Skvělý výkon podají Poděvousy. Vzadu pracují na jistotu, vodu pošlou vpřed do natažených hadic a celý útok zakončí pohodovým a vyrovnaným sestřikem. 18:24 (LP 17:91) je udrží na bedně a z Janovic si odvážejí 15 bodů za 3. místo.

      Košař z Nekmíře šroubuje natřikrát. Díky zdržení vody jsou na svých místech všichni  včas, přesto se na PP podaří prostříkat – 20:14 (LP 19:75) a 13. místo.

      Po přestávce nutné pro přestavění a přeměření dráhy se na start vydává první ženský mančaft – SDH Bučí. Vzadu mají trochu problém s vodou, na rozdělovači to taky není ono (vypadá to, jako by si závodnice šlapala po jednom z céček), LP prostříká – 20:49 (PP 19:97). Změna taktiky ve startovním pořadí zřejmě moc nepomohla, ačkoli 4 body za 4. místo jsou lepší než nic.

     Skvěle rozběhnuto mají Strýčkovice. Na všech postech to klape na jedničku až na …proudařky. Prostřik u obou je připraví o lepší čas i umístění – 20:09 (PP 19:11) a velmi dobrá 3. příčka.

      Hůrky vsázejí na jistotu – aspoň jejich košařka ano. Voda je vpředu rychleji, než čekají, naštěstí je vše zapojeno. Céčkové hadice létají vzduchem, škoda prostřiku na proudech – 22:79 a holky urvou alespoň jeden (letos první) bodík za 7. místo.

      Ani závodnice ze Strážova v modročerných pruhovaných dresech se nechtějí nechat zahanbit. Základnu už seběhaly, klapne jim skvěle, rozbíhají dopředu. Levá proudařka ovšem nezapojí proudnici, nastává chaos. Konečný výsledek tomu odpovídá – 33:22 a 8. místo.

     Družstvo děvčat ze Soustova sport běžně neběhá, soustřeďuje se spíš na klasiku. Na útoku je to znát, voda jde dopředu trochu pomaleji než u ostatních. Přesto by výsledný čas nebyl tak špatný 22:44 (LP 22:41), jenže pravidlo nedotknutelné čáry nástřiku je porušeno – NP.

     Smolné období se opět pokusí zlomit Seč. Samotný útok nevypadá zle, terč levého proudu se rozsvítí v čase 19:63, pravá proudařka ale prostříká a 22:16 stačí pouze na 6. příčku.

     Mrtník dnes vyloženě zaboduje! Neznámá dráha je nerozhází, porvou se s ní s naprostou jistotou zkušených závodnic. Hadicové vedení bezchybně natažené, velká škoda prostřiku na PP. I tak jim čas 18:50 (LP 17:94) stačí na  vítězné 1. místo.

     Čím dál výš ve výsledkové listině se začínají objevovat Únětice. Mančaft se zatím seběhává, sebrané zkušenosti od začátku letošní sezóny jsou ale znát. Vodě se moc nechce, levá proudařka prostříká a s 22:01 (PP 20:36) se musí spokojit s 5. místem a třemi bodíky.

     Na závěr už skoro tradičně – SDH Poděvousy. Minulý týden se holkám doma dařilo, ani dnes to nevypadá špatně. Na základně opravdu umí, vypadá to na boj o přední místa. Troják to tentokrát ustojí, proudy jsou skvěle natažené, na pravém 17:94! Levá proudařka prostříká - 18:88, což v tuhle chvíli znamená jistou 2. příčku.

     Vyhlášení proběhne docela brzy. Není divu, „poháry“ i ceny jsou připravené na předání velice rychle.

     Na 1. místě v kategorii mužů se umístila Horní Lukavice 17:86, na 2. místě Strážov 17:91 a na 3. Poděvousy 18:24.

     V ženské kategorii 1. místo Mrtník 18:50, 2. místo Poděvousy 18:88 a 3. příčka patří Strýčkovicím 20:09.

     Nejrychlejším proudařem se stává Martin Kopecký z SDH Strážov 17:35 a Lenka Šmídlová z SDH Mrtník 17:44.

     Netradiční písty místo pohárů za první tři místa jsou nevšední a zajímavé. Věcné ceny ale hodně lidí zvyklých z jiných kol ZČHL trochu zklamou. Pořadatelé je sice mají na počet dle pravidel, ale jak prohlásí závodník jednoho z nejlepších mančaftů: „Pokud podávám skvělé výkony, čekám za to odpovídající ocenění a tady to není nic moc…“.

     Neděláme z toho vědu, pořádání ZČHL není žádná legrace a napoprvé je to vždycky nejtěžší. Janovičtí navíc kvůli zranění jednoho z členů týmu mají letos za sebou pouhopouhý jeden závod, a tak to se sbíráním zkušeností na lize neměli jednoduché.

     Balíme a přesouváme se o pár kilometrů dál do Strážova, kde nás čeká známý areál a podvečerní tréninky…Související články:
14. kolo ZČHL Hůrky 13. 9. 2008 (14.10.2008)
13. kolo ZČHL Bezděkov pod Třemšínem 31. 8. 2008 (12.09.2008)
12. kolo ZČHL Horní Hradiště 30. 8. 2008 (11.09.2008)
11. kolo ZČHL Bílenice&Dražovice 3. 8. 2008 (29.08.2008)
10. kolo ZČHL Kout na Šumavě (20.08.2008)
8. kolo ZČHL Nekmíř 26. 7. 2008 (06.08.2008)
7. kolo ZČHL Strážov 20. 8. 2008 (31.07.2008)
5. kolo ZČHL Poděvousy 28. 6. 2008 (18.07.2008)
4. kolo ZČHL Krašovice 22. 6. 2008 (30.06.2008)
3. kolo ZČHL Bučí 21. 6. 2008 (27.06.2008)
2. kolo ZČHL Seč 1. 6. 2008 (12.06.2008)
1. kolo ZČHL Horní Lukavice (05.06.2008)
Zimní příprava..... (20.04.2008)
Rada ZČHL pro rok 2008 (21.11.2007)

3152 přečtení | Komentářů: 0 | Komentovat | Info-mail | Tisk | Zdroj: www.zchl.cz

 
 
  Hledej v článcích
Rozš. hledání

  Reklama
Firesport - vše pro požární sport
Rocková kapela 365


  Diskuze
 VHL Horni Lidec 11.8.2012
 co pro lepší uchycení savice
 Hledáme spolumoderátora soutěže
 Elastické kalhoty
 11. ročník nočnej hasičskej súťaže Mostište -28. júla 22:00


Copyright © 2002 Haka Graphics. Všechna práva vyhrazena.
Žádná z částí webu Firesport nesmí být použita bez souhlasu autorů.
Novinky Extraliga ČR v požárním útoku Ligy požárním útoku Diskuze o požárním sportu a vše s ním související Soutěže, které nespadají do seriálů jednotlivých lig Pozvánky na soutěže Chat pro pokec o požárním sportu Fotografie z hasičských závodů Videa požárních útoků ke stažení Nabídka výrobků pro požární sport Odkazy na ostatní hasičské stránky Sekce, kde jsou příspěvky nezařaditelné do předchozích odkazů