Firesport
Firesport
   Firesport soutěže    

  Ročník 2011
 Výsledky soutěží
 Rozpis soutěží
 Celkové pořadí

  Kalendář soutěží

  Jiné ročníky
 Ročník 2009
 Ročník 2008

  Webmaster

 
 
 8. kolo ZČHL Nekmíř 26. 7. 2008  
Autor: Redakce ZCHL  06. 08. 2008
     Slunce od rána shlíží z téměř azurového nebe, které jakoby napovídalo, kam se dnes vydáváme – do Nekmíře na severním Plzeňsku. Málokdo asi ví, že právě modrá barva značící vodu (v tomto případě nekmířský potok) dominuje ve znaku této starobylé obce. Mimo jiné v něm nalezneme i dva zkřížené meče symbolizující dávnou bitvu u Nekmíře. Tenkrát byl vítězem Jan Žižka. Kdo se jím stane dnes, těžko říct. Jisté je to, že ZČHL se dnešním 8. kolem přehoupne přes polovinu a rozhodně půjde o napínavé klání…
 


     Hodinu před začátkem samotného závodu vládne v areálu poněkud chaos (jak ve stáncích tak v cenících vylepovaných na poslední chvíli). Že by nekmířští zaspali? Vypadá to tak. U stánků se teprve dokončují přípravy, obsluha se snaží ze všech sil, ale kdo je hladový, má smůlu, na oběd si musí chvíli počkat. Jako bychom pořadatele překvapili, že jsme tu už v sobotu ráno místo odpoledne (poslední dva roky se do Nekmíře přejíždělo, přespávalo a závodilo až v neděli) :o). Ovšem kdo si počká, ten se dočká. Masová směs je vynikající a bramboráčky či langoše taky přijdou k chuti.

 

     Na nástupu trochu hapruje technika, ale pořadatelé v čele s Jindrou Tycem (ten dnes obětavě skoro létá, je prostě všude: organizuje jednotlivé úseky, řeší zádrhely, roznáší dokonce i pití rozhodčím…- snaha všechna čest!) zareagují velice bystře a po chvíli čekání raději nástup ukončí, aby to zbytečně nezdržovali. Nestihnou nám sice představit rozhodčí, což je škoda, nikdo to však za velký problém nepovažuje – beztak většinu z nich velice dobře známe z ostatních kol ZČHL.

 

     Do startu prvního mančaftu zbývá necelých čtvrt hodiny. Než se usadíme ke sledování dalšího zajímavého boje o body, stačíme navštívit tamější technické, respektive hygienické zázemí. Toalety v budově tělovýchovné jednoty už asi leccos pamatují, každopádně je to lepší než modré chemické budky a když je dlouhá fronta, člověk si nouzově může odskočit do blízkého lesíku. Škoda, že tak nepřemýšlí i slečna s pejskem, který si uleví přímo uprostřed jedné z nejfrekventovanějších ploch mezi závodní dráhou a občerstvením. Je smutné, že divačka vůbec nebere ohled na závodníky trávící zde v areálu podstatnou část víkendu…

  A že je to areál vyloženě šikovný! I příjezdová cesta se od loňska zlepšila. Podle úprav to vypadá na budování silnice, což  bude pro akce pořádané na hřišti jistě víc než přínosné.

 

      Jak je to s příjezdovkou doopravdy, se nedozvíme, neboť domácí závodníci z SDH Nekmíř jsou už připraveni na startu. Kluci sice na modrých dresech emblémy z nekmířského erbu nemají, přesto bojují i bez mečů velice statečně. Béčkař má sice trochu leháro, ale levý proudař zapojuje proudnici doslova s vodou za zadkem. Jsou na terčích, PP 19:30, což by dnes stačilo aspoň na bodované 13 místo. LP bohužel prostříká – 20:72 a 19. příčka.

 

     Hned po nich nastupuje Dolní Hradiště. Kluci se tu nechtějí moc zdržovat, jako pořadatelé zítřejšího závodu (a zároveň dnešního podvečerního tréninku) mají jistě plné ruce práce. Špičková práce na koši, výborná nabíračka, strojník přidává plyn a posílá vodu vpřed. Závodník na rozdělovači elegantně skáče přes hadice - že by utajený artistický výcvik? Velká škoda vteřinového prostřiku na LP – 19:23 (PP18:27) znamená 12. místo.

 

     Skvělý útok nám předvede Žákava. Košař sice šroubuje nadvakrát, ale voda jde včas. Proudaře nepřekvapí. Na vytouženou 17ku dnes sice ještě nedosáhnou, ale s časem 18:23 (LP dokonce 18:02) se jí už hodně přiblíží stejně jako špičce výsledkové listiny, když skončí na 5. místě. A to jsou kluci ještě dneska znavení z urputného boje se strážovskými slimáky. Z kuloárů se dozvídáme, že slimáci nakonec vyhráli – dva úlovky si béčkař přivezl dokonce v báglu až domů. No, asi nezbyde nic jiného než oblíbený Strážov trochu přejmenovat. Ale co, „Slimejšov“ je taky od „S“…:o)

 

     A právě ten se teď připravuje na svůj dnešní požární útok. Rozběhnou jej špičkově – ostatně jako vždy. Pravý proudař si nešťastně přisedne hadici pod sebe a ne a ne sestříknout! Troják jen smutně kouká, terč jako by byl zakletý. I přes skvělých 17:07 na levém proudu dnes Strážov neboduje – 22:87 nestačí lépe než na 20. místo. Současný lídr soutěže musí počítat se ztrátou vysokého bodového náskoku, který má. Startovka je dnes plná zvučných jmen a dalších skvělých týmů.

 

     Zahanbit se nenechá ani Dobříč. Spojky na základně klapnou, proudaři metou s větrem o závod. K terčům to stíhají bez většího zádrhelu, mají dost času zapojit proudnice – 19:47 (LP 19:26), 14. místo a pár bodíků k dobru. 

 

     Velice dobře se začíná seběhávat mužstvo z Louňové. Košař si úplně jistý není, ale našroubuje. Ostatní klapne na jedničku. Proudaři mají co dělat, aby doběhli včas. Doběhnou, sundají a …je z toho další 18ka – 18:90 (LP 18:67) a 9. místo.

 

     To už na dráze rozbíhají svůj ďábelský útok „green devils“ z Mokroušů. Šup s košem do kádě, troják vybíhá později, ale je na místě. Spojka na céčkách levého proudu nevydrží tlak vody a rozpojí se. A tak už nejsou mokré jen „Mokrouše“, nýbrž i spousta lidí kolem – neplatný pokus, NP.

 

     Základnu si připravuje Strážov – B. Na koši to zaskřípá, snaží se to dohnat rychlou nabíračkou, ale mašina si příliš lokne vzduchu a zakucká se. Levý terč se rozsvítí v čase 19:60, pravý se sundat nepodaří – NP.

 

     Po minulém nepřínosném víkendu se radují kluci z Hůrek. Základna je perfektně seběhnutá, béčkař moc nestíhá roztáhnout hadice, šikovný troják si s tím ale poradí a předvede nám, jak se to má dělat. Ani proudaři se nenechají zahanbit – 18:74 (LP 18:55) a nejlepší dosavadní 7. místo je rázem v kapse.

 

     Pohodovější útok sledujeme v podání Seče. Není kam chvátat, proudaři zaklekávají současně s vodou. S časem 19:37 (PP 19:13) letos pro ně rovněž nejlepší 13. místo.

 

     Na pár bodů to vypadá i u Kouta na Šumavě. Sehraná práce vzadu. Pravý proudař však nezapojí proudnici a kluci tak odcházejí opět s NP (letos již pátým).

 

     Košař z Horní Kamenice je buď ještě unavený z náročného předchozího dvoukola nebo ho rozhodí na poslední chvíli naskládaný materiál (časový limit pro přípravu základny dodrží s chlupem) – zaváhá na koši. Ostatní ale klape jak na drátkách, voda letí hadicemi těsně za proudaři, kterým se podaří skvěle sestříknout – 18:15 (LP 17:91) a kluci konečně pořádně zabodují – 4. místo.

 

     Malinec je na tom hůře. Béčkař fofrem zapojí, čapne spojku, ta mu vypadne, ale… přesto stihne doběhnout a ve finále jsou hadice parádně natažené. Prostřiku na PP je vyloženě škoda – 19:47 (LP 18:98) a kluci zaberou 14. příčku společně s Dobříčí.

 

     Fantasticky rozběhnuto mají Brodeslavy. Vypadá to, že konečně překročili bludný kořen, přes který se nemohli dostat a opět se škrábou na výsluní úspěchů. Pro dnešek urvou skvělé 2. místo a ještě lepších 17. bodů k tomu…

 

     Přestože jsou Bílenice&Dražovice už druhý víkend oslabené o jednoho člena, který opět odcestoval na delší dobu pracovně do zahraničí, nenechají se rozhodit. Spíš naopak. Předvedou nám, že i hasiči ze Sušicka umí! Po velice dobrém útoku se skvělým časem na pravém terči – 17:91 a následném prostřiku na levém – 19:01 suverénně zaberou 10. příčku.

 

     Zato Holoubkovu se nedaří. Levému proudaři vypadne klubíčko hned za základnou, nedostane se včas na místo a přes dosažený čas 24:45 na pravém proudu se mančaft zařadí na konec výsledkové listiny – NP.

 

     Na Bezděkov pod Třemšínem je radost pohlédnout. „Mazlovi“ na levém proudu přezdívka sedí, očividně se s tím mazlí víc než pravý proudař, který žene s obrovskou vervou vpřed. Voda je na proudnicích. Sehraný a naprosto ukázkový sestřik! 17:58 (PP 17:52) a příčka nejvyšší!! Kluci se evidentně dostali do formy, která je závod od závodu lepší…

 

     Zúročené extraligové zkušenosti Úherec (zřejmě z loňských let, letos se klukům moc nedaří) jsou znát, špičkový útok dovedený málem k dokonalosti na všech postech ukončí s fantastickým časem 16:90 (PP 16:85). Škoda, že běží mimo soutěž, takže do hodnocení se jim započítává další  NP.

 

     Soustředění na startu Strýčkovic. Po dlouhé době se to košaři vůbec nepovede. Snaží se našroubovat snad na 5x, vpředu už kluci začínají uvažovat o „rauchpauze“ – 24:25 (LP 23:26) znamená 22. místo.

 

     V ještě horším podání se jeví útok Kornatic. Koš (naštěstí ne košař) se válí po zámkové dlažbě u kádě, pravé céčko od trojáku je hodně zamotané – 35:86 a 24. příčka.

 

     Zato u týmu z Krašovic je to i letos rozběhnuté na osobní rekord (vloni 17:71), vše záleží už jen na proudařích. Rekord je překonán, bohužel jen na jednom proudu – LP 17:68, PP prostříká víc jak vteřinu a čas 18:84 stačí tentokrát pouze na 8. místo.

 

    Hubenovu se nepovede našroubovat koš dřív než nad kádí. Zdržení je znát, vpředu čekají na vodu. Pravému proudaři se ke všemu podaří prostříkat – 19:75 (LP 18:84) a 16. příčka – letos tedy podruhé bez bodu.

 

     Němčovice napsané ve startovní listině neběží. On je v té startovce beztak od začátku tak trochu chaos, jak se starty některých mančaftů odsouvají na konec.

 

     Únětický košař je sice trochu nejistý a voda jde ze stroje déle, nicméně tlakem se parádně roztáhnou uzle pod trojákem, proudaři jsou na místech a …18:03 (LP 17:85) dnes klukům stačí na bednu – 3. místo.

 

     Velice rychlou vodu pustí do hadic strojník z Poděvous. Na béčkách je smyčka, kterou naštěstí stačí rozhodit. Levý proudař však zapojuje proudnici za běhu na víckrát a podaří se mu to na poslední chvíli. Prostřik s konečným časem 19:21 (LP 17:91) znamená 11. místo.

 

     SDH Kopidlo běží v jen v rámci tréninku mimo soutěž, ovšem nebýt prostřiku na pravém proudu, mohl to být vynikající čas – LP (půjčený z Brodeslav) 17:36, PP 27:23.

 

     Místo útoku Doubravky, která se nedostaví, je přeměřena dráha – jednomu z členů rady ligy se nějak nezdála značka pro rozdělovač. Je nám sice záhadou, jak to koho může napadnout, nicméně po chvíli je vše v pořádku a pokračuje SDH Chotíkov svou premiérou na ZČHL. Oproti nadupaným strojům předchozích mančaftů to vypadá, že mašina má poněkud slabší výkon. Jinak je to v jejich podání pohodový útok ukončený s časem 23:04 (PP 21:98) – 21. příčka. 

 

     Vřeskovice jsou jak na houpačce – jednou nahoře, jednou dole. Košař se nějak nemůže srovnat s nářadím – jakoby košík viděl poprvé. Voda jde příliš dlouho, nepomůže ani sehraný sestřik – 20:59 (LP 20:40) a 18. příčka.

 

     Horní Lukavici klapnou spojky lépe než na posledním závodu, rozbíhají dopředu, ale není to úplně ono. Čas pravého proudaře by je raketově poslal vpřed, levý prou je pomalejší a prostříká – 18:30 (PP 17:26). 6. místo jim pro dnešek musí stačit.

 

     Startovní listinu mužů uzavírá Bučí. Béčkař je trochu marnější, natáhnout ale stíhají moc pěkně. Velká škoda prostřiku na LP 20:49 (PP 18:30) a 17. příčka.

 

     Přestávka na přeměření dráhy pro kategorii žen je nutná, týmy si připravují materiál, některé závodnice se protahují a rozcvičují. Chlapi jsou o krok dál, všechny nervy mají za sebou, obědvají a doplňují tekutiny chlazenou „Gábinkou“… Není divu! Na slunci je opravdu hic, občasný závan větru zvedající přístřešky je spíš příjemným osvěžením. Výborný nápad mají sami pořadatelé, když na plochu vedle závodní dráhy nainstalují rozstřikovač. O zábavu tak mají na celý den postaráno nejen přítomné děti…

 

     Začínáme rovnou jedním z nejlepších týmů na lize – SDH Bučí. Po krizi, kterou si holky vybraly na začátku letošní sezóny, se jim konečně začalo dařit. Super práce na základně i celý útok! Levá proudařka je pár kroků za pravou. Na místě je ale včas, dokonce jí patří rychlejší sestřik: 17:22 (PP 17:85). Další ženská 17ka je na světě!

 

     Útoky Strýčkovic jsou stále lepší a dnes se jim obzvlášť zadaří. Spojky klapnou, nová trojanda to natáhne rychleji a s větší jistotou, hodně tak pomůže proudařkám, kterým se povede parádní sestřik: 18:14 (LP 17:58). Čistá 18ka jim zde v Nekmíři stačí na 3. místo.

 

     Útoky děvčat z Horního Hradiště jsou oproti tomu čím dál slabší. Nejvíce je to poznat na rozdělovači, který se málokdy povede zapojit včas. Ani dnešek není výjimkou. Levá proudařka nestíhá doběhnout k čáře nástřiku, z větší dálky omývá terč – 36:06 (PP 23:02), 10. místo. Škoda. Vloni jim to běhalo lépe, doufejme, že se holky ještě vzchopí…

 

      Ženy z Obory se snaží, co to jde. Bohužel to moc nejde. Závodnice s rozdělovačem zaspí na základně, voda jde do hadic s notným zpožděním. Proudařky pak další vteřiny prostříkají – 41:59 (PP 41:04) a 11. místo.

 

     Holky ze Seče krizi zřejmě ještě nepřekonaly. Mají nějaké problémy se savicí při narážení, voda stříká všude kolem a jde dlouho - 20:82 (PP 19:93) a 6. místo, což pro ně taky není to pravé ořechové.

 

     Skvěle to rozběhnou Chválenice. Přestože mančaft je kvůli dovoleným splácaný jak se dá, holky mají naběháno a na útoku je to znát. Nebýt smyčky, která se utvoří levé proudařce přímo za zadkem, mohl to být skvělý čas. Takhle se musí spokojit s 19:18 (PP 17:37) a bramborovým čtvrtým místem.

 

     Košařka z Hůrek se zdrží, šroubuje na víckrát. Proudy čekají na vodu, přes rychlejší sestřik je voda na levém déle – 24:07 (LP 22:35).

 

     Téměř bezchybný útok nám předvedou Poděvousy. Po řádném protažení jim to běhá skvěle, proudařky jsou skoro na místech, výborný sestřik! Díky času 17:52 (PP 17:34) sáhnou po příčce nejvyšší, která jim už pro dnešek zůstane.

 

     Levá proudařka z Únětic se zdrží na základně, vybíhá o dost déle. Za konečný výkon 23:04 (PP 21:64) dostávají 1 bodík – 7. místo.

 

     Proudařky z Mrtníku zvládají svou práci špičkově. Rychlé nohy jim nepomohou, voda je po zaváhání na koši poněkud pomalejší a 20:06 (PP 18:56) stačí pouze na 5. místo.

 

     Domácím z SDH Nekmíř nepomůže ani hlasitá podpora místních diváků a všech kolem. Čekají na vodu – no co, aspoň si prohlédneme slušivé dresy v národních barvách. Levá proudařka má očividně za úkol umýt terč – 24:40 (PP 22:34).

 

    Time is over.

 

    Přestávka před vyhlášením je vyplněna víc než zajímavým programem – vystoupením malých soptíků z SDH Nekmíř. Po působivém příjezdu naleštěným houkajícím Mercedesem, se malí hasiči řadí u startu. Zamávají divákům a pustí se do různých úkolů. Průlez tunelem zvládají skvěle stejně jako překážky a záchranu raněného (plyšového médi) na nosítkách. Závěrem předvedou požární útok. Obětavost a snaha s jakou zapojují hadice by jim leckdo z dospělých závodníků mohl závidět. Plechovky jsou dole, soptíci sklízejí obrovský potlesk.

 

     Diplomy i ceny jsou připravené, závěrečné vyhlášení výsledků je před námi. V mužské kategorii zvítězil Bezděkov pod Třemšínem 17:58, na 2. místě Brodeslavy 17:73 a bronz získávají Únětice 18:03.

      ženské kategorii na 1. místě Poděvousy 17:52, na 2. místě Bučí 17:85 a na 3. příčce Strýčkovice 18:14.

 

      Na proudech byli nejrychlejší Andrea Hyrátová z SDH Bučí 17:22 a Martin Kopecký z SDH Strážov 17:07.

 

     Získané ceny nás oproti předchozím závodům v Nekmíři mile překvapí. Praktické a užitečné skládací židličky, přístřešky a další věcné ceny v kombinaci s dobrým pitím a moc pěknými poháry nemají chybu. Vzduch zavoní šampaňským, přijímáme poslední gratulace a přání šťastné cesty. Sobotní odpoledne v Nekmíři tím končí. Nakládáme do aut poslední zbytky bagáže, vyhrané ceny a přesouváme se směr Dolní Hradiště, kde nás čeká podvečerní „závodní trénink“…

 Související články:
14. kolo ZČHL Hůrky 13. 9. 2008 (14.10.2008)
13. kolo ZČHL Bezděkov pod Třemšínem 31. 8. 2008 (12.09.2008)
12. kolo ZČHL Horní Hradiště 30. 8. 2008 (11.09.2008)
11. kolo ZČHL Bílenice&Dražovice 3. 8. 2008 (29.08.2008)
10. kolo ZČHL Kout na Šumavě (20.08.2008)
7. kolo ZČHL Strážov 20. 8. 2008 (31.07.2008)
6. kolo ZČHL Janovice nad Úhlavou 19. 7. 2008 (25.07.2008)
5. kolo ZČHL Poděvousy 28. 6. 2008 (18.07.2008)
4. kolo ZČHL Krašovice 22. 6. 2008 (30.06.2008)
3. kolo ZČHL Bučí 21. 6. 2008 (27.06.2008)
2. kolo ZČHL Seč 1. 6. 2008 (12.06.2008)
1. kolo ZČHL Horní Lukavice (05.06.2008)
Zimní příprava..... (20.04.2008)
Rada ZČHL pro rok 2008 (21.11.2007)

3768 přečtení | Komentářů: 0 | Komentovat | Info-mail | Tisk

 
 
  Hledej v článcích
Rozš. hledání

  Reklama
Firesport - vše pro požární sport
Rocková kapela 365


  Diskuze
 VHL Horni Lidec 11.8.2012
 co pro lepší uchycení savice
 Hledáme spolumoderátora soutěže
 Elastické kalhoty
 11. ročník nočnej hasičskej súťaže Mostište -28. júla 22:00


Copyright © 2002 Haka Graphics. Všechna práva vyhrazena.
Žádná z částí webu Firesport nesmí být použita bez souhlasu autorů.
Novinky Extraliga ČR v požárním útoku Ligy požárním útoku Diskuze o požárním sportu a vše s ním související Soutěže, které nespadají do seriálů jednotlivých lig Pozvánky na soutěže Chat pro pokec o požárním sportu Fotografie z hasičských závodů Videa požárních útoků ke stažení Nabídka výrobků pro požární sport Odkazy na ostatní hasičské stránky Sekce, kde jsou příspěvky nezařaditelné do předchozích odkazů