Ročník 2008

Webmaster

Poslední závod OPEN ligy se uskutečnil v Urbanově 13.9.2008
Autor: Milan Beneš  22. 09. 2008
     Na těžké trati v Urbanově se podařilo zvítězit domácím v kategorii mužů, v kategorii žen potvrdil své celkové prvenství Sedlejov.

Autor článku: Michal Uhlíř, Milan Beneš

Závěrečný závod jihlavské OPEN ligy (JOL) přichystali pořadatelé z Urbanova. Sportovní areál se nachází nad chatovou osadou s nádherným výhledem do přilehlé krajiny s dominantní Javořicí.

Trať patří mezi ty nejtěžší, jelikož se běží do mírného převýšení. Dalo se čekat taktizování strojníků, aby nedocházelo k „vytopení proudařů“. Přesně podle očekávání jsme se nakonec v průběhu soutěže dočkali obojího.

Na některých místech celkového pořadí JOL stále nebylo rozhodnuto a očekával se tuhý boj o konečné pořadí prvního ročníku nově vzniklé ligy. Již jistými vítězi mužské kategorie byli borci z Dolních Němčic, kteří o svém vítězství rozhodli na předposledním závodě v Pavlově. Domácí Urbanov útočil na druhé místo, které prozatímně držely Sedlatice, avšak při jejich neúčasti na tomto závodě se očekával odsun na třetí místo. O další místa bojovala Želetava, Horky, Předín, Jakubov, Pavlov, Sedlejov a zdaleka zde nebylo rozhodnuto.

Jako první se na start postavil domácí Urbanov a časem 18.35 (P 18.16) postavil laťku hodně vysoko, nakonec tento čas znamenal první místo v soutěži. Druhá šla na start Želetava a čas 18.83 (L 18.71) stačil na páté místo, které zajišťovalo účast ve finále. Jako třetí šel  na start Sedlejov. Časomíra se zastavila v čase 18.79 (18.43), což zajistilo čtvrté místo a zisk dvanácti bodů. S příchodem dalších družstev na start se jen potvrzovalo, že tento čas na takto těžké trati byl dobrý. Borci z Dolních Němčic se časem 18.40 (17.87) zařadili na druhé místo a jen potvrdili letošní super formu. Předín po mírném prostřiku na pravém proudu 18.48 (17.74) obsadil třetí místo. Očekávaným favoritem soutěže v Urbanově byli extraligoví mistři z Nevcehle. Po prostřiku na pravém proudu se nicméně museli spokojit se šestým místem, čas 19.73 (17.59). Mezi smolaře soutěže patřil Pavlov (chyba na rozdělovači), Panská Lhota (nedotažený levý proud), Žďár (přetaktizováno – voda příliš pozdě s mašiny), Horky (nedotažené proudy), Jakubov (prostřiky), Petrovice (prostřiky), Sedlejov B (prostřiky) Trnava, atd.
Finále soutěže se zúčastnil Urbanov, Dolní Němčice, Předín, Sedlejov a Želetava. To se neslo v duchu nepovedených útoků, výjimkou byl pouze Předín, který si zaslouženě odvezl mražené sele. Jako druhý skončil  Sedlejov. Ještě stojí za zmínku, že kluci z Dolních Němčic si ve finále proházeli posty a čas 18.54 nebyl nejhorší.

V kategorii žen se první í na základnu se chystaly  Výčapy. Bohužel nesprávné zapojení hadic  znamenalo čas 26:60 a 6. místo. Druhé se chystaly holky z Nevcehle, jenže se jim stala stejná chyba jako holkám v předchozím útoku, jen na jiném místě. To znamenalo pro holky velice nepopulární „N“ na tabuli výsledků. Třetí  šel Sedlejov a  čas 18:93 tentokrát stačil na 1. místo. Nikdo jiný už tento čas nepřekonal, na druhém místě skončil Radonín s časem 20:52 a třetí byly Jindřichovice s časem 20:91.

Po vyhlášení výsledků urbanovské soutěže byla po součtu všech bodů vyhlášena také OPEN liga. Byly rozdány poháry do pátého místa a finanční či věcné ceny do dvanáctého místa (v kategorii muži).

Za radu ligy bych chtěl ještě jednou poděkovat sponzorům:
Sedmik s.r.o., Vokřál – poháry, Matrigo.

Závodem v Urbanově se tedy uzavřel první, a věřím že ne poslední ročník, Jihlavské OPEN ligy. Doufám že liga byla pro většinu týmů zajímává a  že přinesla dost zajímavých sportovních okamžiků. Jsme si vědomi i připomínek. Proto tedy pro všechny kdo se ligy účastnili, ať pasivně či aktivně, pro všechny fanoušky, pro všechny zájemce o pořadatelství závodů, pro všechny kdo mají zájem se do dění ligy zapojit.
Zhruba do měsíce proběhne veřejná schůze, s největší pravděpodobností o víkendu v kulturním domě v Nevcehli (přesný termín uveřejníme v diskuzi a na stránkách ligy).
Na schůzi může kdokoliv přednést připomínky k pravidlům, k organizaci ligy, k soutěžím atd.
Na základě této schůze proběhne pak schůze nové rady ligy pro rok 2009 (předpokládám na konci roku 2008 nebo začátek 2009), kde budou tyto podněty probrány, navrženy případně úpravy pravidel ligy a pokud je rada odhlasuje, schváleny změny pro rok 2009, zároveň na této schůzi budou vybrány soutěže pro rok 2009.