Ročník 2009

Webmaster

Táborská hasičská liga má za sebou druhou soutěž
Autor: Petr Růžička  23. 05. 2011
     Dobrovolní hasiči z THL prožili 21. května soutěžní sobotu. Příznivci hasičského sportu museli poprvé vyjet mimo okres Tábor. O pohár SDH Žďár přijelo na Jindřichohradecko bojovat pouze 22 mužských a 7 ženských družstev. Pravidla kontroloval J. Čihák (hlavní rozhodčí a startér), J. Janoušek (koš) a J. Šustr mladší (terče). Vše nasvědčovalo k příjemně prožitému dni. Doprovázelo ho krásné slunečné počasí a zábava s živou hudbou. Účastníci navíc mohli využít místní nabídky občerstvení.

Dráha byla nejprve rozestavena pro mužskou kategorii. První, kdo mohl vyzkoušet trávník, byli muži z Dolních Němčic „B“. Ti hned na začátku soutěže nasadili výborný čas. Svůj výkon dokončili za rovných 18 s. Nakonec jim ale zlato uteklo o 1 místo. To však ještě netušili, kdo je překoná. Další ze základny vyběhla Řepeč. To byl teda „bzukot“. Kluci dělali vše pro to, aby dali ještě lepší čas než minule. A povedlo se to o 0.03 s. Výsledný čas 18.30 s patřil bronzové příčce. To Zhoři u Tábora se pokus moc nevyvedl. Vyskytli se problémy na levém proudu. Sestřik terče v čase 27.40 s a 16. místo. Poté následovala Nová Včelnice s časem 21.54 s (14. místo). Strmilovský levý proudař zřejmě také neměl přesné oko, protože rozsvítil terč v čase 20.73 s (11. místo). Smůlu měl i pravý proudař z Chlumu u Třeboně, který se zdržel na základně a na konci včas nezapojil proudnici. Časová ztráta se navršila na čas 30.48 s (předposlední 17. místo). Špatně roztažené „béčkové“ hadice měli muži z Želče, kteří skončili s časem 21.22 s na 12. místě. Áčko ze Dvorců uzavřelo první pětku výsledkové listiny s časem18.82 s. Z Benešovska přijel na jih čech tým Načeradce. Menší prostřik pravého proudaře znamenal čas 21.26 s a 13. místo. Pád koše na beton jsme mohli vidět při výkonu Dačic, které s časem 21.78 s obsadili 15. místo. To Bohdalín zastavil časomíru za 20.64 s, čímž uzavřeli první desítku celkového pořadí. Posléze šel na řadu tým Žďáru. Moderátor povzbudil kluky a šlo se na to. Zapůjčený proudař domácím nepřinesl moc štěstíčka. Ale jak se již několikrát potvrdilo, na domovské půdě se nikomu nedaří. S několikavteřinovým prostřikem nemohli pohlížet na přední příčky. I tak hezké 7. místo za čas 19.50 s. Na 8. místě skončila Kamenice nad Lipou. Kluci předvedli požární útok do 19.61 s. 9. místo za čas 20.25 s patřilo Heřmanči, kde se nemohl trefit pravý proudař. Další, kdo musel ze základny vyběhnout do 4 minut, byl Chrbonín „A“. Po výstřelu startovací pistole vše klapalo, jak mělo. Nebylo co dodat. Výsledný čas 19.23 s a 6. místo. Bezchybný útok předvedli i kluci z Tučap „B“. Za 18.72 s dovedlo všech 7 členů družstva společnými silami zastavit časomíru. Stupeň vítězů jim však o 1 místo utekl. Tedy „bramborové“ 4. místo. Pořadím mohli zamíchat už jen 2 družstva. Nikdo nepochyboval o čase Dolních Nemčic „A“.
Ale že sesadí své týmové „béčko“ a vyhoupnou se místo nich na 1. místo, nikdo nepředvídal. Kluci dali krásný čas 17.62 s, který dokonce znamenal 10. nejlepší čas celé THL na sklopné terče. Poslední, kdo mohl zamíchat pořadím, byli Chotěmice. Loňští vítězové ligy měli špatně sražené savice. I s pomalou vodou by dosáhli na nějaké dobré umístění. Ale levý proudař v zápalu boje šlápl na čáru stříkání, která je pro všechny nedotknutelná. Naprosto stejnou chybu udělal také levý proudař Tučap „A“. Za to měli obě družstva diskvalifikaci. Nedokončený pokus měl tým Jankova a Českého Rudolce. Oběma družstvům se rozpojil „béčkový“ spoj na rozdělovači a zkropil vše, kam jen dosáhl.

Následovala krátká přestávka na přestavbu dráhy. V mužské kategorii už vítěze známe, ale jak to dopadlo mezi holkami? Zkráceně: „Nijak výborné časy nepadaly, na to, jaké zde byly dobré soutěžní podmínky“. Nejlepší čas opět daly ženy z Kamenice nad Lipou. Holkám se zimní příprava vyplatila. Rychlé spoje jsou základem úspěchu. Ten pro dnešek byl maximální. Nejen že s časem 18.73 s ve Žďáře vyhrály, ale po vzoru v mužské kategorii daly 10. nejlepší ligový čas THL v kategorii žen. Druhá se umístila Nová Včelnice s časem 19.75 s. Rychlá voda i sestřiky obou terčů byli jasnou známkou dobrého času pro přední umístění. Na bronzovém stupni vítězů pomyslně stanuly ženy z Chrbonína. Holky triumfovaly s časem 20.08 s, i když pravý terč byl sražen za 18.89 s. Všem 3 družstvům patří velká pochvala! Bramborové medaile by dostaly ženy ze Dvorců „B“ i když šli mimo bodování THL. Mladičká levá proudařka se bohužel zdržela na základně a už nestihla doběhnout svou ztrátu. Terč rozsvítila v čase 20.94 s. Rovných 21 s se podařilo dát družstvu Chotěmic. V Tučapech na soutěži by za to dostaly uzenou kýtu , ale tady tím uzavřely pouze první pětku žen. O tom, že to nemusí sednout úplně všem, by mohly holky vyprávět. Na šestém místě skončila Zhoř u Tábora. Čas 21.60 s dala pravá proudařka, která měla pozdě vodu. I mezi ženami byla diskvalifikace. Dostal ji tým Načeradce, za dotek čáry stříkání.

Ke konci odpoledne následovalo finále 10-ti mužských týmů. Stejně jako v základním kole zde vyhrálo družstvo Dolních Němčic „A“ s časem 14.67 s. V těsném zápětí skončilo domácí družstvo Žďáru s časem 14.78 s. Třetí byli muži z Tučap „B“. I když „béčkař“ spojoval hadici za běhu, celkově se to neodrazilo na výsledku. Kluci dali čas 16.01 s. Čtvrté místo patřilo Dvorcům „A“ za čas 16.22 s. Pětku uzavřel tým Kamenice nad Lipou s časem 16.51 s. Chybou rozdělovače skončil Chrbonín „A“ s časem 19.94 s. Zkrácený byl i pravý proudař z Heřmanče, který dovršil svůj výkon za 17.67 s. Diskvalifikován byl tým Dolních Němčic „B“ za koš. Nedokončený pokus mělo družstvo Bohdalína (utopený PP) a Řepče (nezapojený rozdělovač).

Nejlepším proudařem byl vyhlášen Honza Kortan z Dolních Němčic „A“ (17.13 s). Cenu pro nejlepší proudařku převzala Monika Matějů z Kamenice nad Lipou (18.54 s).

Sezona je v plném proudu a další soutěž za námi. Nemusíme však dlouho čekat na jinou. Již tuto sobotu 28. května se odehraje souboj družstev v Heřmanči na Jindřichohradecku. Jelikož je soutěž otevřená, všichni soutěžící jsou srdečně zváni!