Ročník 2003

Webmaster

První závod Podhostýnské hasičské ligy 2007
Autor: Vít Novák  05. 06. 2007
     V sobotu 26. 5. 2007 byla zahájena letošní Podhostýnská hasičská liga. Nová sezóna byla zároveň zahájena podle upravených pravidel PHL. Hned na úvod se ukázalo velmi dobré pravidlo o dojezdu družstev na soutěž. Přesně v 10,00 hodin byl proveden nástup a soutěž byla zahájena bez zbytečného čekání.

Problémy nebyly rovněž s půjčováním závodníků mezi jednotlivými družstvy. V prvním kole neběželo ani jedno družstvo s vypůjčeným soutěžícím. Uvidíme samozřejmě jak to bude v dalších kolech. Jeden z členů Výkonné rady PHL kritizoval, že nebyla provedena kontrola, zda jsou družstva nastoupena ve čtyřech na nástupu. Domnívám se, že toto by mělo být věcí právě Výkonné rady PHL a ne pořadatelů. Můžete se k tomu samozřejmě vyjádřit i v diskuzi.

Samotnou soutěž pro rok 2007 zahajovalo družstvo SDH Uhřice. Bohužel, přes velikou snahu družstva, byl na konci neplatný pokus. Ani pokus SDH Hlinsko pod Hostýnem nebyl takový, jak si družstvo představovalo. Poměrně pěkný pokus předvedlo družstvo SDH Dobrotice. Malý prostřik na pravém proudu znamenal čas 19,42 a v celkovém hodnocení tento čas nakonec znamenal překvapivě 3. místo. Velmi pěkný pokus předvedlo družstvo SDH Vésky, ale přešlap na čáře výstřiku znamenal červený praporek (čas 18,72). Následoval pokus ambiciozního družstva SDH Karolín. Pokus byl pěkný, drobné zaváhání na rozdělovači na základně znamenalo větší vzdálenost od terčů, ale proudaři svůj úkol zvládli a byl z toho čas 18,71 (L 18,04) a celkové 2. místo. Se startovním číslem 10 se postavilo na start silné družstvo SDH Brumov. Skvěle zvládnutý útok signalizoval výborný čas, ale obrovský prostřik na pravém terči zastavil časomíru na čase 20,85 a to znamenalo 4. místo. Na levém proudu dosáhl Tomáš Vilímek (Saňák jr.) nejrychlejší sestřik dne (17,41) a právem mu patřila cena pro nejrychlejšího proudaře. Po Brumovu šel na základnu loňský vítěz zdejšího závodu, družstvo SDH Pravčice. Výborně rozběhnutý útok však zastavila nezapojená proudnice na pravém proudu. Po Pravčicích šel na základnu obhájce loňského prvenství v Podhostýnské hasičské lize SDH Bořenovice. Dokonalá koncentrace celého družstva znamenala výsledný čas 18,37 (P 18,24) a první vítězství v letošním seriálu.

Kuriozně skončil neúspěchem pokus domácího družstva. Po dobrém startu jedna z domácích příznivkyň (maminka jednoho ze soutěžících) v rámci povzbuzování zapískala a domácí tým se zastavil před základnou v domnění, že mají pískán ulitý start. Vše však bylo v pořádku, časomíra běžela a domácí dále již nepokračovali. Následovalo několik nepovedených pokusů včetně favoritů (Držková, Rychlov I a Rychlov II). Tato skutečnost nahrála překvapivě poslednímu družstvu ve startovním poli SDH Tučapy. Družstvo dosáhlo solidních 21,94 a bralo celkové 5. místo (4. v rámci PHL) a jejich radost byla veliká a zasloužená.
V soutěži žen přijela bohužel pouze 4 družstva. Je to určitě škoda, pořadatelé měli připraveny pěkné ceny, ale asi ne vždy mají všichni čas. Soutěž zahajovaly loňské vítězky, ženy SDH Holešov. Pokus se jim nepovedl podle představ, došlo dokonce ke zranění levé proudařky, ale pokus se nakonec podařilo přeci jenom dokončit v čase 33,31. Následovaly ženy SDH Podhradní Lhota a přes velikou vzdálenost levé proudařky od terče svůj pokus zvládly lépe než Holešov a bylo jasné, že bez poháru neodjedou. Následoval pokus žen SDH Rymice. Ženy z Rymic prokázaly, že budou letos určitě patřit k okruhu těch, kdo bude bojovat o nejvyšší příčky. Dosáhly čas 20,07 a první letošní závod vyhrály. Levá proudařka Alžběta Šimčíková dosáhla čas 19,90 a odvezla si cenu pro nejrychlejší proudařku.

Smolně skončila soutěž pro ženy SDH Tlumačov. Děvčata z Tlumačova dosáhla čas 24,74, což by znamenalo 2. místo, ale po vytažení sacího vedení z kádě byl předčasně odšroubován koš a to znamenalo červený praporek a neplatný pokus. Děvčatům bylo hodně smutno, ale nedá se nic dělat. Druhé místo tím připadlo ženám z Podhradní Lhoty a třetí zbylo na děvčata z Holešova.